Pracowite wakacje w szkołach

0
276

Wprawdzie nauczyciele i uczniowie odpoczywają, ale w części powiatowych szkół praca wre. Firmy wykonawcze starają się bowiem zdążyć z remontami budynków przed pierwszym dzwonkiem.

W Zespole Szkół nr 1 w Piasecznie za 270 tysięcy złotych wymieniana jest stara instalacja centralnego ogrzewania. Oprócz tego rozbudowane zostaną szkolne warsztaty umożliwiające praktyczną naukę zawodu dla przyszłych mechaników samochodowych. Na ten cel powiat przeznaczył 800 tys. zł.
Widać też już wyraźnie efekty prowadzonych od wiosny prac przy termomodernizacji budynku internatu należącego do Rolniczego Centrum Kształcenia Ustawicznego w Piasecznie. Zmieniła się elewacja, okna, drzwi zewnętrzne oraz dach. Wewnątrz zmodernizowano instalację grzewczą – wybudowano nową kotłownię i instalację solarną do ciepłej wody dla uczniów mieszkających w internacie. Koszt tej inwestycji wynosi ponad 1,2 mln zł.
Kontynuowane są również prace przy przebudowie internatu w „Budowlance” w Górze Kalwarii, gdzie za sumę 1,5 mln zł wymieniane są wszystkie instalacje, armatury, tynki i wyposażenie klas.
– Pojawi się też nowe boisko z tartanową nawierzchnią – wylicza Ksawery Gut z Zarządu Powiatu. W Zespole Szkół im. Reymonta w Konstancinie-Jeziornej wymieniona zostanie stara instalacja centralnego ogrzewania oraz ogrodzenie „Orlika”. Całość ma kosztować 770 tys. złotych.
Niebawem zostanie ogłoszony przetarg na termomodernizację LO przy ul. Chyliczkowskiej w Piasecznie.
– Szacowany koszt tej inwestycji, wraz z wymianą centralnego ogrzewania, to prawie 2 mln zł. Na ukończeniu jest również długo oczekiwany projekt sali gimnastycznej, której budowa rozpocznie się w przyszłym roku – informuje Gut.
Trwa również przetarg na kolejny etap remontu Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Piasecznie, który zakończy się w 2017 roku. Budynek szkoły ma się dwukrotnie powiększyć, między innymi o salę gimnastyczną. Wraz z zagospodarowaniem terenu inwestycja ta szacowana jest na 8 mln zł. Warto przypomnieć, że poprzedni starosta Jan Dąbek planował likwidację tego budynku i przeniesienie dzieci do konstancińskiego „Reymonta” ze względu na brak środków na niezbędne dla spełnienia minimalnych wymogów remonty. O podwyższeniu standardu nauki i mieszkania (szkoła posiada internat) nie było nawet mowy. Nowa ekipa rządząca powiatem nie tylko znalazła pieniądze na remont i rozbudowę SOSW przy ul. Szpitalnej w Piasecznie, lecz także uzyskała pięćdziesięcioprocentową dotację od Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej w Warszawie.
W kolejnej szkole specjalnej prowadzonej przez powiat w Łbiskach budowana jest winda. W tym celu wykorzystano stary szyb kominowy, co pozwala zamknąć tę inwestycję w kwocie 200 tys. złotych.
Łącznie samorząd wyda na szkolne inwestycje 12,5 mln zł.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz
Podaj swoje imię