Poznaj firmę, w której chcesz pracować

Na rozmowie kwalifikacyjnej rekruter na pewno będzie chciał się dowiedzieć, co wiesz na temat firmy, w której chcesz pracować. Co powinieneś wiedzieć i jak zdobyć tę wiedzę?

 

W każdym artykule na temat poszukiwania pracy przeczytasz, że musisz dobrze poznać firmę, w której chcesz pracować. Brak wiedzy na temat funkcjonowania firmy oraz tego czym się zajmuje, na rozmowie o pracę, zdyskwalifikuje każdego kandydata. Tylko co dokładnie powinieneś wiedzieć oraz jak najskuteczniej taką wiedzę zdobyć?

Oczywiście najlepszym źródłem wiedzy o firmie jest jej strona internetowa, ale nie tylko.

Większość kandydatów zaczyna szukanie informacji od zakładki kariera. To tutaj dowiesz się. jakie są wartości firmy i jej misja. Możesz poznać zespół, ale najważniejsze są aktualne projekty, produkty i usługi firmy.

Wiele firm posiada swoje profile na portalach zajmujących się karierą, np. Pracuj.pl. Poszukaj profilu firmy, do której chcesz dołączyć. W zasadzie od tego powinieneś zacząć, zanim w ogóle zdecydujesz się, do której firmy wysłać CV. Na takim profilu możesz zdobyć wiele cennych informacji na temat działalności firmy, często atmosfery pracy, a nawet sprawdzisz kolejne kroki w rekrutacji.

Dzisiaj praktycznie każda firma istnieje w mediach społecznościowych, dlatego nie możesz do nich nie zajrzeć.

– Jak pokazują badania Jobvite, dla 60% amerykańskich rekruterów dopasowanie kandydata do kultury korporacyjnej jest prawie tak ważne, jak jego doświadczenie (67%). A najlepszym źródłem informacji o organizacyjnym DNA (bo tak nazywa się często kulturę korporacyjną) są firmowe kanały w mediach społecznościowych. Sprawdź, jakim językiem firma mówi do swoich obserwujących, czy odpowiada na ich pytania, jak radzi sobie z krytyką – podaje Pracuj.pl

Ważne dla ciebie powinny być opinie pracowników, które znajdziesz po prostu w wyszukiwarce internetowej, wpisując np. nazwa firmy opinie. Musisz jednak pamiętać, że ludzie są różni i czasami negatywna opinia może zostać zamieszczona zupełnie niesłusznie. Jeżeli jednak nikt pracodawcy nie chwali, ale wiele osób jest niezadowolonych, powinna włączyć ci się lampka alarmowa.

Świetnym pomysłem na poznanie potencjalnych pracodawców są targi pracy. W jednym miejscu znajdziesz wiele firm, w dodatku takich, które są otwarte na nowych pracowników. Dowiesz się na nich w zasadzie wszystkiego (poza negatywnymi opiniami pracowników), co musisz wiedzieć na rozmowie kwalifikacyjnej. Niewątpliwie minusem targów jest fakt, że niekoniecznie odbywają się w dogodnym dla ciebie czasie, w dodatku firma, która cię interesuje, może się akurat wówczas wystawiać. Niemniej na targi zawsze warto pójść i rozeznać się w rynku pracy.