Ponad pół miliarda

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Piaseczno zamierza wydać w 2018 r. ponad pół miliarda złotych. Po raz kolejny Centrum Edukacyjno-Multimedialne zostało najdroższą zaplanowaną z budżecie gminny Piaseczno inwestycją.

Po raz pierwszy w historii budżet gminy przekroczy magiczne pół miliarda złotych. W każdym razie po stronie wydatków. Te bowiem zaplanowano na 514,2 mln zł, przy zakładanych dochodach w kwocie 456 mln (o 35 mln więcej niż w roku bieżącym). Po raz kolejny mamy więc do czynienia z deficytem, tym razem przekraczającym aż 58 mln złotych, który w większości miałby zostać pokryty dzięki emisji obligacji. To wersja budżetu przedstawiona radnym przez burmistrza. Przez najbliższe tygodnie radni będą nad nim pracować i niewykluczone, że – podobnie jak przed rokiem – uda się nieco „odchudzić” zadłużenie. Choć nie można zapominać, że to budżet wyborczy i prawdopodobnie radni będą zawzięcie bronić „swoich” inwestycji.

W podziale środków jak zawsze na prowadzenie wysuwa się oświata. W 2018 r. gmina wyda na edukację 198 mln złotych. Na transport i łączność samorząd chce przeznaczyć 70 mln zł, w tym 55 mln zł na remonty i inwestycje drogowe i ponad 11 mln na transport publiczny. Wydatki administracyjne wyniosą 37,6 mln złotych.

Rośnie też po raz kolejny budżet inwestycyjny. W tym roku gmina zamierza wydać na zadania inwestycyjne ponad 107 mln złotych. Oczywiście, ponad 1/3 wszystkich środków pochłonie budowa Centrum Edukacyjno-Multimedialnego, która ma się zakończyć w przyszłym roku. Na to zadanie potrzeba aż 39,5 mln złotych. Podobną kwotę gmina zamierza przeznaczyć na wszystkie inwestycje drogowe. Najwięcej, bo aż 8 mln, ma trafić w przyszłym roku na przebudowę ul. Geodetów.

Sesja budżetowa zaplanowana jest na 19 grudnia. Wówczas poznamy opinię radnych oraz efekt ich pracy w postaci poprawek do uchwały budżetowej na przyszły rok.

Reklama

Strona społecznościowa

Reklama

Reklama