Pomaga nie tylko na służbie

0
625

Policjant z konstancińskiego komisariatu zostanie niebawem dawcą szpiku dla „genetycznego bliźniaka”.

Sierżant Rafał Markiewicz na co dzień pracuje w zespole patrolowo-interwencyjnym Komisariatu Policji w Konstancinie-Jeziornie. Trzy lata temu wraz z żoną zgłosili się do bazy dawców szpiku. Niedawno okazało się, że znaleziono biorcę dla sierżanta Markiewicza.

– Jestem bardzo szczęśliwy z tego powodu, to fantastyczna wiadomość – mówi 31-letni policjant i przyznaje, że żona jest zazdrosna, że to on zostanie dawcą szpiku. Z pewnością jednak jest też z niego dumna, podobnie jak koledzy z policji, którzy chwalą się swoim „bohaterem” między innymi w Internecie. Młody policjant przyjmuje ten rozgłos ze zrozumieniem, bo zależy mu na propagowaniu idei rejestrowania się w bankach dawców szpiku.

– Im więcej osób w bazie danych, tym większe szanse na znalezienie kogoś idealnie „dopasowanego” do biorcy – mówi.

Sierżant Rafał Markiewicz nie ma żadnych obaw związanych z samym pobraniem komórek. Większym stresem jest dla niego konieczność przyjmowania zastrzyków przed zabiegiem.

– Ale żona obiecała mi pomóc – żartuje, bowiem iniekcje trzeba wykonywać samemu dwa razy na dobę, w dokładnie określonym czasie. Zabieg pobrania szpiku kostnego zaplanowano na listopad. Jeśli nie będzie żadnych przeciwwskazań ze strony dawcy i biorcy, konstanciński policjant w najbliższych dniach podaruje komuś szansę na życie.

Każdego roku przeszczep szpiku ratuje w Polsce życie ponad 200 chorym na białaczkę. Ocala także cierpiących na chłoniaka, ziarnicę złośliwą i inne choroby układu krwiotwórczego. Rejestracja w bazie jest bardzo prosta. Wystarczy zgłosić się przez Internet, następnie pocztą otrzymuje się zestaw do pobrania wymazu z jamy ustnej i odsyła do operatorów bazy. Nasz „profil genetyczny” trafia do ogólnoświatowej bazy, w której lekarze szukają „bliźniaków” dla swoich pacjentów. W Polsce rejestracją dawców zajmują się dwie instytucje – Fundacja DKMS oraz Centralny Rejestr Niespokrewnionych Potencjalnych Dawców Szpiku i Krwi Pępowinowej (CRNPDSiKP).