Połączył ich Papczyński

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Władze gminy podpisały umowę dotyczącą współpracy.

 

Pod koniec grudnia ubiegłego roku radni Góry Kalwarii przyjęli uchwałę dotyczącą podjęcia współpracy partnerskiej z gminą Podegrodzie. To gmina wiejska, znajdująca się w powiecie nowosądeckim, zamieszkuje ją blisko 13 tysięcy osób. Współpraca będzie dotyczyć różnych obszarów.

– Przedmiotem niniejszej umowy jest ustanowienie przyjacielskich i partnerskich stosunków relacji pomiędzy partnerami w celu podjęcia starań w rozwijaniu wzajemnych kontaktów w zakresie realizacji wspólnych działań skierowanych na rozwój w dziedzinach kultury, edukacji i turystyki – widnieje w umowie o współpracy.

Obie miejscowości łączy postać Św. Ojca Stanisława Papczyńskiego, założyciela Zgromadzenia Księży Marianów, pierwszego męskiego zakonu na terenie Polski, który właśnie w Podegrodziu się urodził, a zmarł w 1701 r. w Górze Kalwarii. Został beatyfikowany w 2007 r. i kanonizowany w 2016 r. Przypomnijmy, że na Mariankach mieści się wieczernik, który już niedługo będzie nosił miano sanktuarium.

– Z ogromną radością pragniemy poinformować, że ks. kard. Kazimierz Nycz podjął decyzję o wyniesieniu kościoła Opatrzności Bożej na Mariankach do rangi sanktuarium św. Stanisława Papczyńskiego. Oficjalne ogłoszenie tego faktu nastąpi w dniu 20 maja, podczas uroczystości w Wieczerniku. W ten sposób miejsce to zostanie wpisane do katalogu miejsc świętych Archidiecezji Warszawskiej – poinformowała parafia pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Górze Kalwarii.

Reklama

Strona społecznościowa

Reklama

Reklama