Podyktowani

249

W niedzielę odbyło się I Piaseczyńskie Dyktando. Emocji nie brakowało.

Dyktando odbyło się w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej nr 5 im. K.K. Baczyńskiego w Piasecznie. W konkursie mogli brać udział wszyscy mieszkańcy Gminy Piaseczno bez względu na wiek. Dyktando podzielono na dwie kategorie: „Poziom żółwia” dla osób do 18 roku życia i „Poziom gżegżółki” dla osób powyżej 18 lat.
Teksty dyktand odczytała dla piszących Krystyna Czubówna. Znana ze swojego głębokiego głosu lektorka nie bała się też podpowiadać mieszkańcom.
– Muszę przyznać, że zdziwiłam się, gdy pierwszy raz zobaczyłam to słowo. Dobrze, czytam: zanimby… – komentowała.
Teksty nie należały do łatwych, treść dotyczyła m.in Piaseczna. Układali je piaseczyńscy nauczyciele, pan dr Karol Hryniewicz (dla „Poziomu gżegżółki”) i panie Marta Bryk i Ewa Grochocka (dla „Poziomu żółwia”).
– Dyktando bardzo mi sie podobało, cieszę się, że miasto zorganizowało taką formę rozrywki dla mieszkańców. Ciekawy sposób na sprawdzenie swojej wiedzy i umiejętności z czasów szkolnych. Poziom był wysoki, było dużo podchwytliwych słów. Ortografia nie była trudna, ale najwięcej trudności sprawiła mi pisownia łączna. Super pomysł, za rok też się zgłoszę – przyznaje Klaudia Jasińska, uczestniczka „Poziomu gżegżółki”.
W kategorii „żółw” triumfowali Alicja Mańturzyk, Aleksandra Stokłosa i Zofia Mostrąg, w kategorii „gżegżółka” – Barbara Perkowska, Monika Andrzejewska i Anna Parcheta.
Pomysłodawcą 1. Piaseczyńskiego Dyktanda była pani Ewelina Wójcik, radna Miasta i Gminy Piaseczno. Organizatorami byli Gmina Piaseczno i Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Piaseczno, przy wsparciu Młodzieżowej Rady Gminy Piaseczno.