Podaruj trochę ciepła

223

Akcja pod hasłem „Wymiana ciepła” dotarła i do naszego powiatu. Ciepłą, zimową odzieżą można podzielić się z potrzebującymi w Górze Kalwarii i Konstancinie-Jeziornie.

Jak mówią inicjatorzy „Wymiany ciepła” w Polsce, jest to banalnie prosta akcja. Wymaga tylko znalezienia miejsca, w którym legalnie można postawić wieszak. Najlepiej, gdyby miejsce to było zadaszone oraz dostępne bez ograniczeń czasowych. Zasada jest taka, że każdy może przynieść i powiesić płaszcz, kurtkę, sweter czy bluzę, a każdy, kto potrzebuje jakiejś części garderoby, może ją z wieszaka zabrać. Obok wieszaków pojawiają się pudła na czapki, szale, rękawiczki czy buty. Pomysł, który doskonale sprawdził się już w dużych miastach, coraz częściej jest realizowany również w małych miejscowościach. Na naszym terenie pierwszy „wieszak” pojawił się ubiegłej zimy w Powiatowym Ośrodku Interwencji Kryzysowej w Górze Kalwarii. Wszelkiego rodzaju ciepłe ubrania, od skarpetek począwszy a na czapkach skończywszy, można zostawiać w recepcji POIK przy ul. ks. Sajny 2a w godzinach od 8.00 do 21.00. W tych godzinach również każda osoba potrzebująca ciepłego swetra, kurtki czy spodni może skorzystać z odzieży pozostawionej przez darczyńców.

Ideę tę podchwycił też Konstancin-Jeziorna. Stowarzyszenie Konstancin Jutra zorganizowało punkt „Wymiany ciepła” podczas Świątecznego Jarmarku w niedzielę 16 grudnia. Ciepłe ubrania, koce czy inne rzeczy, których my już nie potrzebujemy, a mogą się przydać komuś w trudniejszej sytuacji materialnej, można również zostawiać w konstancińskiej „Jadłodzielni” obok siedziby OSP Skolimów przy ul. Pułaskiego 72. Ten punkt jest dostępny całodobowo.