Podaruj radość na święta

0
824

Jak co roku, każdy może stać się świętym Mikołajem nie tylko dla bliskich, ale również dla najbardziej potrzebujących. Na terenie powiatu organizowanych jest wiele okołoświątecznych akcji.

Okres przedświąteczny to czas, w którym najłatwiej namówić nas na wsparcie różnego rodzaju akcji charytatywnych. Od początku listopada zaczynają nas zewsząd atakować świąteczne reklamy, w których widzimy szczęśliwe rodziny zgromadzone przy suto zastawionym stole lub bogato obsypanej prezentami choince. W większości ulegamy presji takiego obrazu świąt, wydajemy niemałe pieniądze na przygotowanie wigilijnej kolacji czy świątecznego obiadu, ozdobienie domu, o prezentach nie wspominając. Stąd łatwo poruszyć nasze sumienia obrazem ludzi, którzy bez naszego wsparcia nie mogą liczyć nawet na namiastkę takich świąt. Wielu ludzi odczuwa też wewnętrzną potrzebę podzielenia się świąteczną radością z innymi. To oni zazwyczaj angażują się w organizowanie różnych akcji i zbiórek, zarówno tych ogólnopolskich jak i lokalnych.

Paczka mądrej pomocy

Jak co roku w Piasecznie działa „Szlachetna Paczka”. Ogólnopolska akcja ma na celu konkretną pomoc udzielaną rodzinom czy osobom samotnym. Tworzenie dla nich paczek to przedostatni (przed wręczeniem) etap. Zgłoszenia osób potrzebujących dokonać mogą instytucje zajmujące się pomocą, parafie czy osoby prywatne, ale nie sami zainteresowani. Ci ostatni muszą jednak wyrazić na to zgodę. Następnie wolontariusze weryfikują sytuację zgłoszonych do pomocy rodzin i decydują o ich zakwalifikowaniu do programu. Celem przedsięwzięcia jest udzielenie pomocy rodzinom czy też starszym, samotnym osobom, które znalazły się w trudnej sytuacji materialnej z niezależnych od siebie przyczyn. Pomoc ma być udzielona w taki sposób, by stać się impulsem do zmiany sytuacji. W ten sposób powstaje baza rodzin, z której każdy może wybrać konkretną, dla której chce sam czy z przyjaciółmi przygotować paczkę. Nie zawsze są to przedmioty materialne, czasem potrzebny jest remont domu, rehabilitacja, jakiś kurs czy szkolenie, które pozwoli podjąć pracę. Wszystkie informacje dostępne są na stronie internetowej akcji: www.szlachetnapaczka.pl. Paczki darczyńców powinny trafić do baz regionalnych (w Piasecznie jest to siedziba OSP Piaseczno przy ul. Dworcowej) w weekend 8-9 grudnia. Następnie wolontariusze jeszcze przed świętami przekażą je potrzebującym.

Reaktywacja „Radosnej Wigilii”

W tym roku, po czteroletniej przerwie, ponownie odbędzie się w Piasecznie „Radosna Wigilia”. Akcja, której od wielu lat szefuje Katarzyna Kondraciuk z GOSiR, ma na celu pomoc dla najbardziej potrzebujących rodzin z rejonu Piaseczna i okolic. Podczas zaplanowanej na 9 grudnia imprezy setka dzieci otrzyma paczki z łakociami, zabawkami i przyborami szkolnymi. Firmy i osoby prywatne mogą wesprzeć akcję zarówno przekazując upominki do paczek, jak też przygotowując ozdoby, ciasta czy owoce na świąteczne spotkanie. Organizująca akcję Fundacja Dziecięca Radość poszukuje również wolontariuszy, którzy pomogą w przygotowaniu paczek i prowadzeniu imprezy na Stadionie Miejskim. Patronat nad imprezą objęła Gmina Piaseczno.

Lekcja empatii

Piaseczyńska Fundacja „Pomóż dorosnąć” po raz 15. zorganizuje happening podczas kiermaszu bożonarodzeniowego na piaseczyńskim rynku. Oprócz zabawy i drobnych upominków dla najmłodszych, Fundacja będzie sprzedawała na swoim stoisku ozdoby, prezenty czy pierniczki wyprodukowane przez wolontariuszy. Pozyskane pieniądze trafią na fundusz stypendialny i pomocowy dla podopiecznych Fundacji. Każdy, kto zechciałby przekazać na kiermasz jakieś rękodzieło, może również skontaktować się z organizatorami akcji.

Swoje akcje charytatywne zorganizuje też wiele szkół. Kiermasze bożonarodzeniowe pozwalają spotkać się całej społeczności szkolnej, wspólnie zaśpiewać kolędy i zaopatrzyć się w niepowtarzalne ręcznie przygotowane ozdoby. Dochód z ich sprzedaży jest najczęściej przeznaczony na dofinansowanie szkolnych wyjazdów dla mniej zamożnych uczniów. Czasem jednak zebrane w ten sposób fundusze zostają przekazane dla konkretnej instytucji czy osoby potrzebującej. Takie akcje uczą dzieci i młodzież empatii i wzbogacają coraz bardziej komercyjny wymiar świąt.

Każdy z nas może wybrać z wielu możliwości dołożenia swojej mniejszej czy większej „cegiełki” do radości, która stanie się udziałem obdarowanych osób.