Podarować chwile szczęścia

112

Grupa młodzieży z Technikum nr 2 w Górze Kalwarii postanowiła wnieść trochę radości w życie osamotnionych i często schorowanych podopiecznych miejscowego Domu Pomocy Społecznej

Ośmioro uczniów kalwaryjskiego Zespołu Szkół Zawodowych im. Marsz. Franciszka Bielińskiego ze swoim projektem społecznym bierze udział w ogólnopolskim przedsięwzięciu „Zwolnieni z teorii”. Pod hasłem „Bilet do szczęścia seniorów” Adrian Kobus, Bartek Sarzyński, Adrian Dudzicki, Krystian Dudzicki, Weronika Dudek, Patrycja Małek, Kasia Wojciechowska i Małgosia Zielińska zdecydowali się podarować chwile szczęścia osamotnionym i często chorym seniorom. – Nie boimy się nowych wyzwań, a dzięki naszej ambicji i determinacji jesteśmy w stanie zrealizować niejeden cel – przyznaje Adrian.

Od listopada ubiegłego roku aktywne nastolatki już kilkukrotnie złożyły wizytę mieszkańcom Domu Pomocy Społecznej w Górze Kalwarii, największym tego typu obiekcie w naszym kraju (obejmuje on opieką 500 osób, wiele z nich z niepełnosprawnością). – Naszym celem jest nie tylko pomoc w bieżących potrzebach, ale również umilenie czasu starszym osobom, aby choć na chwilę zapomniały one o swoich problemach i dolegliwościach – mówi Adrian. Inicjatywa uczniów „Budowlanki” spotkała się z dużym entuzjazmem i poparciem zarówno mieszkańców jak i dyrekcji DPS.

Przy okazji Mikołajek i Świąt Bożego Narodzenia młodzież pomagała pensjonariuszom w przygotowaniu dekoracji świątecznych, które następnie ubarwiły sale i korytarze. Wspólnej pracy towarzyszyły rozmowy i delektowanie się pączkami ufundowanymi przez sponsora. Pozostałe osoby, które nie mogły uczestniczyć w terapii zajęciowej, uczniowie odwiedzili, obdarowując je słodkościami zebranymi na potrzeby akcji. – Było to dla nas wzruszające doświadczenie, kiedy widzieliśmy uśmiech, a u niektórych osób nawet łzy szczęścia.  To był wyjątkowy, pełen emocji dzień! – podsumowali uczestnicy projektu. Młodzież przygotowała grupie podopiecznych DPS także pożegnanie karnawału. Były wspólne tańce, śpiewy oraz konkurs karaoke.

Projekt „Bilet do szczęścia seniorów” objął patronatem burmistrz Arkadiusz Strzyżewski. – Cieszę się, że mamy młodzież, która chce więcej niż tylko zaliczyć cztery lata w szkole. Dla tak aktywnych młodych ludzi zawsze jestem do dyspozycji – powiedział po spotkaniu z grupą uczniów Technikum nr 2.

Realizując przedsięwzięcie, młodzież pracuje także na swoją przyszłość. Bowiem „zwolnieni z teorii” zdobywają nie tylko bezcenne doświadczenie przydatne na rynku pracy, ale otrzymują również międzynarodowy certyfikat z zarządzania projektami. Sygnuje go Project Management Institute (PMI), prestiżowa instytucja zrzeszająca 500 tys. kierowników projektów z całego świata. Realizatorzy przedsięwzięć takich jak „Bilet do szczęścia seniorów” biorą również udział w olimpiadzie, w których nagrodą są Złote Wilki, w poprzednich latach wręczane m.in. przez prezydenta RP czy ministrów. Kolejny finał akcji odbędzie się 24 kwietnia w Warszawie.