Pociąg ku gwiazdom

W sobotni wieczór na polanie w Runowie odbędzie się niezwykły wieczór, podczas którego będzie można leżeć na kocu lub leżaku, obserwować gwiazdy i słuchać o niebie. Na polanę dojedziemy specjalnym nocnym pociągiem.

Pociąg wyruszy ze stacji Piaseczno Miasto Wąskotorowe o godz. 21.00, w sobotę 16 czerwca. Do Runowa dojedzie już po zachodzie słońca.
– W Polsce w lecie z astronomicznego punktu widzenia noce nie występują. Wyjaśnię to w Runowie w sobotę – mówi nam Karol Wójcicki, który będzie opowiadał na polanie o gwiazdach.
Karol Wójcicki to pasjonat nocnego nieba, popularyzator astronomii, dziennikarz naukowy i prezenter telewizyjny. Twórca największego w Polsce astronomicznego fanpage „Z głową w gwiazdach” na Facebooku. W sobotę opowie, na co zwracać uwagę, a na naszym niebie faktycznie jest na co. Przelatujące satelity, widoczne w czerwcu planety, gwiazdy.
– Przez teleskop będzie można obejrzeć m.in. szczegóły powierzchni księżyca – mówi Karol Wójcicki.
Trzeba zabrać ze sobą koce, karimaty czy leżaki.
Powrót pociągu zaplanowany jest tuż po północy. Jechaliście kiedyś naszą kolejką w nocy? Polecamy.

– Pogodę zaplanowaliśmy dobrą, jednak gdyby chwilowe zachmurzenie pokrzyżowało nam plany, część wykładu będzie prowadzona przy pomocy rzutnika i ekranu. W przypadku całkowitego załamania pogody zwracamy bilety lub przepisujemy je na kolejny pokaz, który odbędzie się wkrótce – informują organizatorzy Piaseczyńsko-Grójeckie Towarzystwo Kolei Wąskotorowej.