Pociąg do gwiazd

W sobotni wieczór 21 lipca z Piaseczna wyruszył specjalny pociąg, który zawiózł pasażerów na polanę w Runowie, gdzie można było wysłuchać wykładu o naszym niebie.

 

Piaseczyńsko-Grójeckie Towarzystwo Kolei Wąskotorowej (PGTKW) wraz z Karolem Wójcickim, pasjonatem nocnego nieba, dziennikarzem i twórcą astronomicznego fanpage’u „Z głową w gwiazdach” na Facebooku, zorganizowała wycieczkę na polanę w Runowie. Tam pasażerowie mogli posłuchać wykładu Karola na temat tego, co możemy obserwować na naszym niebie.

– „Pociąg do gwiazd” jest naszą inicjatywą, która wpisuje się w koncepcję ożywienia kolei wąskotorowej – mówi Michał Duraj, wiceprezes PGTKW. – Poza ogromną atrakcją, jaką jest przejazd kolejką i rodzinny piknik, chcemy również proponować wycieczki tematyczne – spotkania z ciekawymi ludźmi, wykłady, warsztaty. Miejsce na taką aktywność widzimy zarówno na polanie w Runowie, w samym pociągu, jak i na stacji Piaseczno Miasto.

„Pociąg do gwiazd” odbył się już po raz drugi. Za pierwszym razem bilety skończyły się po kilku dniach sprzedaży, tym razem w dniu wycieczki można było już kupić wyłącznie miejsca stojące. Już niedługo kolejna impreza z tego cyklu.

– 10 sierpnia pojedzie „Pociąg do spadających gwiazd” gdy będziemy mogli obserwować Perseidy, czyli największy rój meteorytów, których orbita przecina orbitę ziemską co roku, pod koniec pierwszej połowy sierpnia. Można wtedy na nocnym niebie zobaczyć najwięcej „spadających gwiazd”, a polana w Runowie jest do takich obserwacji doskonałym miejscem – mówi Michał Duraj. – Natomiast już 1 września zapraszamy na „Pociąg do chmur” – podczas którego pan Maciej Ostrowski, znany meteorolog, współtwórca systemu komputerowego prognozowania pogody w ICM UW, udostępnianej na stronie meteo.pl, będzie opowiadał nam o chmurach, frontach atmosferycznych, układach barycznych, o ich wpływie na pogodę, oraz o tym, jak tworzone są prognozy pogody.