Pilnują drzew

0
331

Po planowanej wycince drzew wzdłuż ul. Ryxa w Prażmowie mieszkańcy są już wyczuleni i pilnują kolejnych drogowych inwestycji.

Mieszkańcy zainteresowali się ostatnio zapytaniem ofertowym, jakie opublikowała gmina. Dotyczy ono przygotowania koncepcji, a następnie projektu budowy ciągu pieszego wzdłuż drogi wojewódzkiej 722 na trzech odcinkach w Łosiu, Zawodnem i Nowym Prażmowie. W sumie mowa o ponad 4,4 km drogi. W związku z tym, że już w ogłoszeniu mowa jest o wskazaniu przy opracowywaniu koncepcji drzew wymagających wycinki, od Łosia do Nowego Prażmowa, mieszkańcy zareagowali natychmiast. Na jednym z portali wywiązała się dyskusja na ten temat. Oczywiście mieszkańcy chcą chodnika, ale domagają się zachowania również przydrożnych drzew. Złożyli też do wójta gminy Jana Adama Dąbka pismo z prośbą o unieważnienie postępowania i rozpisanie nowego, w którym zostanie zawarty zapis o takim zaprojektowaniu chodnika, by wycinka nie była konieczna.

Mieszkańcy są na tym punkcie wyczuleni po tym, jak planowano wycinkę blisko 50 drzew wzdłuż ulicy Ryxa (DW722) w Prażmowie. Więcej na ten temat pisaliśmy na przełomie roku. Pod koniec ubiegłego tygodnia radny Sejmiku Mazowieckiego Piotr Kandyba poinformował, że wybrano wykonawcę przetargu na wykonanie ekspertyzy prażmowskich drzew. To efekt działań grupy mieszkańców, która podjęła walkę o ocalenie przeznaczonych do usunięcia okazów pod koniec ubiegłego roku. Ostatecznie wycinka została przez MZDW wstrzymana w związku z tym, że upłynął termin ważności dokumentu zezwalającego na wycinkę 46 drzew. W wyniku negocjacji Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich zgodził się na wykonanie ekspertyzy dendrologicznej przed ponownym wydaniem decyzji o wycince. Po podpisaniu umowy wykonawca będzie miał 60 dni na przeprowadzenie badań i sformułowanie treści ekspertyz dendrologicznych. W związku z tym wyniki badań powinny być znane pod koniec lipca.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz
Podaj swoje imię