Pieniądze na sport rozdane

2
372

W Piasecznie największą dotację otrzymał MKS Piaseczno, zaś w Górze Kalwarii Nadstal Krzaki Czaplinkowskie. W porównaniu do zeszłego roku nieznacznie wzrosła kwota dofinansowania w Konstancinie.
Na początku roku gminy rozstrzygają konkursy na wsparcie zadań publicznych z zakresu sportu. W wielu przypadkach dotacje w znacznym stopniu pomagają prowadzić działalność klubom sportowym. Przedstawiamy, jak kształtuje się sytuacja z dofinansowaniami w trzech gminach powiatu piaseczyńskiego: Piasecznie, Górze Kalwarii oraz w Konstancinie-Jeziornie.
Kilkaset tysięcy na futbol
W Górze Kalwarii włodarze najwięcej pieniędzy przeznaczyli na piłkę nożną. Na najbardziej popularną dyscyplinę sportu gmina łącznie wyda ponad 300 tysięcy złotych. Największą sumę otrzyma Klub Sportowy Nadstal Krzaki Czaplinkowskie (130 tysięcy), niewiele mniej MKS Korona Góra Kalwaria (blisko 123 tysiące), który dostanie również po kilka tysięcy na sekcję szachów i nowo utworzoną sekcję bokserską, a UKS TKM zadowoli się kwotą 50 tysięcy złotych. Mniejsze fundusze mają pomóc w funkcjonowaniu UKS-owi OSiR (biegi na orientację – 34 tysiące), Uczniowskiemu Klubowi Sportowemu SKALAR (pływanie – 25 tysięcy) i Akademii Sportu (zapasy – 19 tysięcy). Piaseczyńskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe na sporty wodne oraz kolarstwo górskie i biegi przełajowe będzie miało do wykorzystania razem 31 tysięcy. Kilkoma tysiącami gmina wesprze między innymi: UKS Emotion (taniec towarzyski), UKS Tom Bee Team (kickboxing), Klub Sportowy Tang Soo Do (sztuki walki), a także UKS Budowlani. Razem suma dofinansowań wyniesie 472 tysiące, czyli nieco ponad 70 tysięcy więcej niż w zeszłym roku.
– Na utrzymanie klubu oraz bazy sportowej (Stadion KS „NADSTAL”) wydajemy około 250 tysięcy złotych rocznie. Dofinansowanie gminy Góra Kalwaria to jest – 52 procent kosztów, za co w imieniu wszystkich zawodników bardzo serdecznie dziękujemy. Pozostałe środki, jakie są potrzebne do funkcjonowania klubu, pozyskujemy od członków klubu w formie składek członkowskich i innych wpłat oraz innych sponsorów indywidualnych – mówi nam prezes Klubu Sportowego Nadstal Krzaki Czaplinkowskie Mariusz Nadstawny. – Organizujemy także turnieje w piłce nożnej dla dzieci i młodzieży „NADSTAL CUP” w sezonach zimowych i letnich dla około 1 000 zawodników w ciągu roku. Dofinansowanie z gminy przeznaczane jest na opłatę pięciu trenerów i jednego pracownika (gospodarza obiektu), opłaty związane z kosztami takimi jak: organizacja meczów ligowych i sparingów dla pięciu drużyn piłki nożnej, ubezpieczenie zawodników i obiektu sportowego, badania lekarskie zawodników (dwa razy w roku), opłaty związkowe i licencyjne, zakup środków opatrunkowych i wody do picia, konserwacja i utrzymanie boisk sportowych oraz obiektów infrastruktury sportowej. Szczegółowe roczne sprawozdanie finansowe i merytoryczne jest przekazywane do Urzędu Miasta i Gminy w Górze Kalwarii oraz do Urzędu Skarbowego – dodaje prezes zespołu z Krzaków Czaplinkowskich.
MKS Piaseczno liderem
Znacznie większe kwoty dofinansowań przyznawane są w gminie Piaseczno. Zdecydowanym liderem pod tym względem jest miejscowy MKS Piaseczno, który na rozwój i szkolenie w zakresie piłki nożnej łącznie dostał 440 tysięcy złotych (170 na seniorów i 270 na młodzież), czyli o 70 tysięcy więcej niż rok temu. Z przekraczających 100 tysięcy dotacji cieszyć się mogą również inne kluby piłkarskie takie jak: Jedność Żabieniec (120 tysięcy), Victoria Głosków (110 tysięcy), Sparta Jazgarzew (100 tysięcy, o 30 mniej niż rok temu) i KS GOSiRki Piaseczno (łącznie 210 tysięcy na seniorki i młodzież). MUKS Julianów i FCB Akademia Bobrowiec otrzymają tylko po 20 tysięcy złotych.
Piaseczno wysoko ceni również koszykówkę (MUKS Piaseczno – 280 tysięcy), taniec sportowy (KS Grawitacja – 180 tysięcy), kickboxing (KS X-Fight – razem 140 tysięcy), pływanie (MKS Piaseczno – 110 tysięcy), tenis stołowy (UKS Return – 90 tysięcy) i lekkoatletykę (SRS Kondycja – 90 tysięcy). Na wsparcie klubów sportowych w gminie łącznie spożytkowane zostanie ponad 2,5 miliona złotych.
Niewielki wzrost
Najsłabiej na tle dwóch wcześniej wymienionych miejsc wypada Konstancin-Jeziorna, choć w porównaniu do zeszłego roku kwoty uległy niewielkiemu podwyższeniu, gdyż po sygnałach niezadowolenia radni zwiększyli nieznacznie dotację dla klubów sportowych. Skorzysta między innymi: IKS Konstancin (pływanie – 60 tysięcy), UKS Zryw Słomczyn (wrotkarstwo – razem ponad 50 tysięcy), UKS Cirkus Konstancin (korfball – 14 tysięcy) i UKS Rakieta Opacz (sporty rakietowe – 17 tysięcy). Kluby piłkarskie MUKS Kosa Konstancin i KS Konstancin dostaną odpowiednio: blisko 80 tysięcy i 72 tysiące złotych dotacji.
– Czarno na białym widać różnice w wysokości dotacji na sport w naszej gminie w porównaniu do innych gmin. Mimo to cieszymy się, że sprawa dotacji idzie powoli do przodu. Bardzo chcemy się rozwijać jako cały klub, a kolejne środki pozwolą nam zrobić krok do przodu w funkcjonowaniu KS Konstancin – powiedział nam koordynator akademii piłkarskiej KS Konstancin Michał Madeński.
Ogółem kwota dotacji w Konstancinie to 395 tysięcy złotych.

2 KOMENTARZE

  1. Tematem rozdziału środków na sport w gminie Góra Kalwaria powinien się już ktoś dawno zainteresować.
    Szczególny przypadek – klub Nadstal Krzaki Czaplinkowie i zaangażowanie przewodniczącego Rady Miejskiej Pana Zenona Nadstawnego na sposób podziału środków.
    Nadstal z roku na rok otrzymuje większe środki podnosząc temat rosnących kosztów utrzymania obiektu, pomijając fakt, iż cała infrastruktura klubu jest własnością prywatną – Pana Nadstawnego, z którego może czerpać dodatkowe zyski (wynajem, reklama).
    MKS Korona, klub z historią, z dorobkiem, z większą ilością zawodników – niestety po raz kolejny przegrywa z „gigantem”.

  2. Śmieszy mnie komentarz pana Nadstawnego.. 250 tys wydaje klub nadstal na swoje utrzymanie.. hahaha klub ze wsi gdzie nie płaci za wynajem boiska i do tego gra w A-klasie to chyba nikt w to nie uwierzy.. no ale czego możemy się spodziewać jeśli w gminie pieniądze rozdziela Pan Nadstawny.. warto się przyjrzeć co tak na prawdę robi z tymi pieniędzmi

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz
Podaj swoje imię