Komunikacyjna rewolucja

0
1282

Zamknięcie jednego skrzyżowania przy ul. Dworcowej oznacza wiele zmian w komunikacji autobusowej i samochodowej w mieście.

W związku z planowanym na początek października rozpoczęciem przebudowy skrzyżowania ulic Jan Pawła II, Dworcowej i Jarząbka, Gmina zamknie je od 1 października. Wiążą się z tym duże zmiany w organizacji ruchu nie tylko w zachodniej części miasta.

Skrzyżowanie ma być zamknięte przez około 6 miesięcy

Zamknięte skrzyżowanie ominąć będzie można ulicami Żytnią i Nadarzyńską. Tą trasą pojadą autobusy linii L1 i P1. Z kolei ul. Nadarzyńską do ul. Wojska Polskiego jeździć będą autobusy linii P2, L3, L24 i L39. Zmiany w organizacji ruchu, z oznaczeniem poszczególnych linii oraz przystanków, zostały zaprezentowane na przygotowanych przez Urząd Gminy planszach.

 

Nie tylko 709

Najwięcej emocji budzi skrócenie trasy linii 709, która do tej pory dojeżdżała do dworca. Według nowego rozkładu autobus będzie jeździł z Warszawy do przystanku Szkolna przy ul. Puławskiej. Z tej pętli pojedzie ul. Jana Pawła II, skręci w ul. Wojska Polskiego, następnie ul. Okulickiego do skrętu na Warszawę przy Laminie. Na ul. Wojska Polskiego autobus zatrzyma się na stałym przystanku przy ul. Kusocińskiego oraz nowym przy ul. Fabrycznej. Na ul. Jana Pawła II planowany jest przystanek na wysokości zatoki parkingowej obok banku.

Zasadniczo zmiany tras dotyczyć będą linii: 709, 707, 710, L39, L24. Całkowicie nowe trasy otrzymają z kolei linie P1 i P2. Urzędnicy zapewniają, że siatka połączeń linii P1, która ma przejąć dowóz pasażerów do i z dworca PKP do centrum miasta, gdzie mogą przesiąść się w inne linie autobusowe, ma zostać zagęszczona. Autobusy odjeżdżać będą co 10 minut na przemian w dwóch kierunkach, gdyż poruszać będą się w pętli. Nowa linia P2 będzie z kolei łączyć Żabieniec ze stacją PKP Piaseczno, do dworca przedłużona zostanie też linia L39, zaś linia L24 połączy z dworcem Chyliczki, Chylice, Siedliska i Jastrzębie.

Likwidacja przystanku Zgoda

Przy okazji nowej organizacji ruchu i komunikacji zlikwidowany zostanie przystanek autobusowy przy ul. Zgoda.

Ten przystanek zostanie zlikwidowany

Gmina przeniesie go w miejsce obecnego postoju taksówek przy ul. Jana Pawła II. A postój taksówek z kolei zostanie przeniesiony na ul. Kościelną.

W miejscu postoju taksówek będzie przystanek autobusowy

Uwaga na zmiany kierunku

Ważne zmiany wystąpią również na samych ulicach. Od 1 października odcinek ulicy Kilińskiego między ul. Nadarzyńską a ul. Żeromskiego stanie się dwukierunkowy.

Pas do skrętu w lewo zamieni się w pas, którym dojedziemy do ul. Żeromskiego

Jednokierunkowa będzie z kolei ulica Zgoda. Na odcinku od ul. Chyliczkowskiej do ul. Rynkowej będzie można poruszać się tylko w kierunku parkingu, z którego wyjazd będzie się odbywał już tylko w ulicę Sierakowskiego.

Ulicą Zgoda nie dojedziemy już w do ul. Chyliczkowskiej

Czeka nas więc duża rewolucja i utrudnienia w wielu punktach miasta. Kierowcy muszą zachować dużą ostrożność, ponieważ przynajmniej przez kilka pierwszych dni z pewnością nie zabraknie chaosu przy tak obszernych zmianach tras, nowych przystankach, które pojawią się w pasach ruchu oraz zamknięciu niektórych ulic, czy wprowadzeniu dwukierunkowości w nowym miejscu.

Prace przy przebudowie skrzyżowania mają potrwać około 6 miesięcy.