Perły Mazowsza 2018 rozdane

54

W ostatnim dniu lutego odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród IV edycji konkursu Perły Mazowsza. Wykonaną przez autystycznych artystów statuetkę otrzymali sportowcy, ludzie kultury i przedsiębiorcy z terenu powiatu piaseczyńskiego.

Perły Mazowsza to nagrody przyznawane ludziom przedsiębiorczości, kultury oraz sportu i turystyki z terenu powiatu piaseczyńskiego. Tradycyjnie już gala odbyła się w Ośrodku Kultury w Tarczynie. Jej gośćmi byli sponsorzy konkursu, przedstawiciele samorządu, służb mundurowych, duchowieństwa, ośrodków kultury, sportowcy i przedsiębiorcy.

Decydują mieszkańcy

Organizowany przez Lokalną Grupę Działania (LGD) Perły Mazowsza oraz „Przegląd Piaseczyński” konkurs ma za zadanie integrować lokalną społeczność oraz promować lokalne firmy, wydarzenia kulturalne, atrakcje turystyczne i osiągających sukcesy sportowców. Spośród zgłoszonych przez mieszkańców kandydatur w trzech kategoriach: Perła Przedsiębiorczości, Perła Kultury i Perła Sportu i Turystyki, Kapituła Konkursu, w skład której wchodzą burmistrzowie i wójtowie gmin powiatu piaseczyńskiego oraz laureaci poprzedniej edycji, wybiera po trzech kandydatów dla każdej z kategorii w każdej gminie. Decyzja o tym, do kogo ostatecznie trafi statuetka, należy do mieszkańców. To oni, głosując przez kilka tygodni na swoich ulubieńców czy to w Internecie, czy sms-owo, czy na tradycyjnych kartach wrzucanych do urn, wybierają zwycięzcę. Łącznie mieszkańcy oddali blisko 30 tys. ważnych głosów.

Nasze lokalne „Perły”

Uroczystą galę w Domu Kultury w Tarczynie poprowadzili Marcin Kiliański z LGD oraz Jarosław Mika – wydawca Przeglądu Piaseczyńskiego i Przeglądu Regionalnego. Prezentację kandydatów z poszczególnych gmin poprzedzały występy lokalnych artystów.

Zwycięzcom z gminy Góra Kalwaria statuetki wręczył burmistrz Arkadiusz Strzyżewski. Perłę Przedsiębiorczości przyznano pracowni Alicja w Krainie Drewna, za Perłę Kultury uznano Misterium Męki Pańskiej, a Perła Sportu trafiła do Kajaków z Góry Kalwarii. Wygrani z gminy Konstancin-Jeziorna odebrali nagrody z rąk wiceburmistrza Ryszarda Machałka. Perłę Przedsiębiorczości głosujący przyznali Fundacji Inicjatyw Społecznych Strefa Działania, na Perłę Kultury zasłużył zdaniem mieszkańców Jazz Zdrój Festiwal, a Perłę Sportu otrzymał UKS Cirkus Konstancin. Nagrodzeni z gminy Lesznowola otrzymali statuetki z rąk zastępcy wójta Iwony Pajewskiej-Iszczyńskiej. Perła Przedsiębiorczości trafiła do spółki ANDCOM, na Perłę Kultury zdaniem głosujących zasłużył Big Band DLA FRAJDY, a Perła Sportu trafiła w ręce siatkarki i trenerki Michaliny Tokarskiej z MUKS Krótka Mysiadło. Piaseczyńskich wygranych na scenie witała wiceburmistrz Hanna Kułakowska-Michalak. Perłą Przedsiębiorczości mieszkańcy wyróżnili w tym roku Karmelową Pokusę – Manufakturę Słodyczy. W dziedzinie Kultury wygrał Jarmark Piaseczyński, a Perła Sportu trafiła do Pawła Karbowskiego, trenera zapaśników UKS 5 Piaseczno. Zwycięzcom z gminy Prażmów statuetki wręczył prezes LGD Jan Dębski. Perłę Przedsiębiorczości wywalczył Hotel Psigoda, Perłę Kultury lokalna społeczność przyznała Amatorskiemu Teatrowi Uwielińskiemu, a Perłę Sportu wygrał kolarz Tomasz Grzesiak. Nagrody dla zwycięzców z gminy Tarczyn wręczyła gospodyni uroczystości, burmistrz Barbara Galicz. Perłę Przedsiębiorczości otrzymał TDM Electronics, Perłę Kultury mieszkańcy przyznali przygotowanemu przez przedszkolaki Widowisku Patriotycznemu „Kocham cię, Polsko!” przygotowanemu z okazji obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, a za Perłę Sportu uznano Zawody Wędkarskie dla Dzieci.

Najlepsi z najlepszych

W finale wręczono nagrody najlepszym przedsiębiorcom, twórcom kultury i sportu w całym powiecie piaseczyńskim. Statuetki trafiły do podmiotów, które otrzymały najwyższą liczbę głosów w każdej kategorii. Perłę Przedsiębiorczości odebrała prezes TDM Electronics Monika Wardak. Powiatową Perłę Kultury odebrała Joanna Pająkiewicz, dyrektor tarczyńskiego przedszkola, które przygotowało widowisko patriotyczne. Najwięcej głosów w kategorii Perła Sportu i kolejną statuetkę otrzymała siatkarska mistrzyni Michalina Tokarska. Po pamiątkowym zdjęciu wszystkich nagrodzonych i nominowanych w IV edycji Pereł Mazowsza, burmistrz Barbara Galicz zaprosiła swoich gości na ucztę dla ciała, czyli poczęstunek przygotowany między innymi z lokalnych specjałów.