Patron bez konsultacji

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Gmina nie zapytała mieszkańców o zdanie, głosów „za” słychać jednak więcej niż tych „przeciw”.

 

W trakcie uroczystej sesji Rady Miejskiej w Górze Kalwarii, która odbyła się 26 lutego, radni przez aklamację przyjęli stanowisko dotyczące ustanowienia patronem miasta i gminy św. Ojca Stanisława Papczyńskiego, założyciela Zgromadzenia Księży Marianów, który zmarł w Górze Kalwarii w 1701 r..

– Założyciel zakonu marianów to najwybitniejszy i najsłynniejszy mieszkaniec w historii Góry Kalwarii – podkreślił burmistrz Dariusz Zieliński, który wyszedł z inicjatywą przyjęcia takiego stanowiska przez radnych.

Zgodnie z procedurą gmina zwróci się do metropolity warszawskiego kard. Kazimierza Nycza, żeby ten zatwierdził wybór i poprosił o aprobatę Stolicę Apostolską. Po uzyskaniu pozytywnej odpowiedzi radni będą musieli podjąć specjalną uchwałę w tej sprawie.

„Za dużo tego kościoła”

Wybór patrona, jak to zwykle bywa w takich sytuacjach, nie spodobał się części mieszkańców gminy. Część z nich w – podkreślmy – anonimowych komentarzach dała wyraz swojemu niezadowoleniu z postawy radnych i burmistrza, jednocześnie zadając pytanie, dlaczego nie przeprowadzono konsultacji społecznych.

– A jakie znowu zasługi miał dla miasta? Założył zakon, a nie miasto. Nie jestem uprzedzona do religii, tylko do kościoła. Za dużo tego kościoła i w Górze Kalwarii, i w Polsce. Mi tam żaden patron niepotrzebny, będą modły wielogodzinne i niekończące się msze, lepiej i czas, i pieniądze spożytkować inaczej – napisała pani Kasia na lokalnym portalu www.gorakalwaria.net.

– Proszę o informację, czy urząd robił jakieś konsultacje w tej sprawie. Czy mieszkańcy mieli prawo wypowiedzenia się w tej sprawie? Czy to kolejna samowola burmistrza Zielińskiego? Mieszkamy tu wszyscy, nie tylko burmistrz – skomentował zaś użytkownik o nazwie 567.

Mimo tych kilku nieprzychylnych opinii, spora część mieszkańców bardzo dobrze przyjęła decyzję Rady Miejskiej w Górze Kalwarii.

– Nie były organizowane konsultacje społeczne. Reakcje na naszym profilu facebookowym świadczą natomiast o tym, że mieszkańcy ten wybór popierają – mówi nam Robert Korczak z Urzędu Miasta i Gminy Góra Kalwaria.

Reklama

Strona społecznościowa

Reklama

Reklama