Otwarci na nowe technologie

W ostatnich miesiącach gmina podjęła kilka ciekawych inicjatyw związanych z nowymi technologiami.

Od 18 lipca mieszkańcy gminy Góra Kalwaria mogą korzystać z bezpłatnego internetu. Hotspoty, czyli punkty umożliwiające dostęp do internetu, znajdują się na Rynku, na terenie skweru przy ulicy Dominikańskiej oraz w budynku urzędu miasta. Oczekiwane przez wielu mieszkańców Wi-Fi stanowi kolejny krok w kierunku nowoczesności.
– Bardzo fajnie, że wreszcie mamy Wi-Fi w Górze. No, trochę na nie czekaliśmy, ale ważne, że jest. Będzie łatwiej łapać pokemony na rynku (śmiech) – powiedział nam jeden z mieszkańców.
Darmowy internet to nie jedyna z inicjatyw dotyczących wykorzystania nowych technologii, która została podjęta w ostatnim czasie. W połowie czerwca pisaliśmy o aplikacji pozwalającej mieszkańcom w łatwy i szybki sposób poinformować urząd o różnego rodzaju awariach, i uszkodzeniach, które miały miejsce w gminie. W tym samym miesiącu odbył się czat z Burmistrzem gminy Góra Kalwaria Dariuszem Zielińskim. Do Gminnej Biblioteki Publicznej zawitał zaś niedawno system cyfrowego wypożyczania międzybibliotecznego ACADEMICA, który umożliwia dostęp do ponad pół miliona publikacji, w tym podręczników, skryptów, artykułów, monografii i czasopism. Wszystko to jest do dyspozycji mieszkańców zdalnie w czytelni. Oprócz tego Lokalne Centrum Kompetencji w Górze Kalwarii, w którym również można bez żadnych kosztów skorzystać z internetu, oferuje pomoc w założeniu oraz korzystaniu z poczty elektronicznej. Postanowiliśmy zapytać burmistrza, co „natchnęło” gminę do większego otwarcia się na nowe technologie. Pytanie zadaliśmy oczywiście za pośrednictwem Facebooka.
– Nie o „natchnienie” tu chodzi, ale o, mający miejsce w ostatnich latach, ogromny rozwój technik informacyjnych oraz zmienność otoczenia. Podejmując działania w oparciu o nowoczesne technologie, usprawniamy system zarządzania gminą, a przede wszystkim udoskonalamy cały proces informacyjno-komunikacyjny z naszymi mieszkańcami. Naszym celem jest zapewnienie szybkiego przepływu informacji na linii mieszkaniec – samorząd, co przekłada się na sprawniejsze funkcjonowanie administracji, a tym samym, zwiększa zadowolenie z działań podejmowanych przez gminę – odpowiedział nam Dariusz Zieliński, który regularnie odpisuje na wiadomości na portalu społecznościowym. – „Czat z burmistrzem” zainicjowany przez Młodzieżową Radę Miasta to było dla mnie bardzo interesujące doświadczenie. Uważam, że takie inicjatywy wspomagają integrację lokalnej społeczności, której częścią są również władze samorządowe – dodał burmistrz i zdradził, że to nie koniec działań w tym kierunku. – Z perspektywy kilku miesięcy, te wszystkie wdrożone projekty, oceniam bardzo pozytywnie. W miarę możliwości, będę starał się wprowadzać coraz więcej rozwiązań z wykorzystaniem nowoczesnych technologii informatycznych – zakończył.