Nowy standard już jest

Od poniedziałku autobusy lokalne, czyli popularne „L-ki”, zmieniły swój standard na lepszy.

 

O nowym standardzie pisaliśmy w listopadzie ubiegłego roku. Wtedy ZTM zapowiedział wprowadzenie nowych zasad w umowach zawieranych z przewoźnikami „L-ek”. Po nieudanych przetargach, nowe autobusy w końcu się pojawiły.

Autobusy są nowe lub najwyżej kilkuletnie, nowoczesne, niskopodłogowe, wyposażone w rampę oraz miejsce na wózek inwalidzki. To absolutna nowość. Do tej pory na lokalnych liniach jeździły duże autokary, przez które trudno było przejść z torbą, nie zahaczając wszystkich siedzących pasażerów, albo małe busy, niby niskopodłogowe, w których nie mieścił się wózek elektryczny dla niepełnosprawnych.

Od teraz także, decyzją ZTM, autobusy będą malowane na niebiesko.

– Gmina Piaseczno, która pokrywa 80% wynagrodzenia przysługującego operatorowi za wykonanie usługi,  zabezpieczyła na ten cel w 2018 r. środki w wysokości ok. 3 mln zł – informuje Urząd Miasta. – Przetarg na świadczenie usługi przewozu w ramach systemu komunikacji miejskiej łączącego obszar gminy Piaseczno z Warszawą na lata 2018-2020, wygrało konsorcjum firm Polonus i Stalko.

Od marca przejazdy autobusami lokalnymi na liniach, których organizatorem jest gmina Piaseczno, są darmowe. Są to linie L-2, L-5, L-12, L-13, L-24, L-25, L-32, L-39. Darmowy przejazd przysługuje na całej trasie danej linii, również poza granicami gminy Piaseczno.