Niepełnosprawni mają pod górkę

170

W sąsiedztwie Wydziału Komunikacji przy ul. Czajewicza trudno znaleźć miejsce do parkowania. Miejsc dla niepełnosprawnych w ogóle nie ma.

Na problem z zaparkowaniem w okolicach siedziby Wydziału Komunikacji i Transportu Starostwa Powiatowego w Piasecznie przy ul. Czajewicza zwróciła nam uwagę czytelniczka mająca trudności z poruszaniu się.

– Muszę wymienić tablice rejestracyjne i nie jestem tego w stanie samodzielnie załatwić, bo nie mam szans zaparkować w sąsiedztwie instytucji, która się tym zajmuje – mówi pani Małgorzata. – Kiedyś były szanse zaparkowania na parkingu urzędu, ale teraz podczas rozbudowy nie ma tam wjazdu.

Problem ze znalezieniem miejsca parkingowego na ul. Czajewicza nie jest nowy. Miejsc wyznaczonych wzdłuż jednokierunkowej ulicy jest niewiele. A tymczasem na odcinku między ulicami Sienkiewicza a Nadarzyńską na obu krańcach znajdują się dwie siedziby wydziałów Starostwa Powiatowego – związanych z geodezją oraz komunikacją. Swoją placówkę ma tu również piaseczyńska straż miejska oraz duża prywatna przychodnia zdrowia. Klientów wszystkich tych placówek nie brakuje, a pracuje w nich również całkiem duże grono osób zmotoryzowanych. Spory parking na terenie starostwa, na rogu ulic Czajewicza i Nadarzyńskiej, został zlikwidowany w związku z trwającą rozbudową powiatowego budynku.

– W przyszłości parking będzie na tyłach budynku – mówi starosta Ksawery Gut. – Będą oczywiście wyznaczone miejsca dla niepełnosprawnych – dodaje. Podkreśla, że obecnie wejście do budynku Wydziału Komunikacji i Transportu jest na poziomie parteru, bez schodów, a na osoby niepełnosprawne czeka winda.  – Zwracaliśmy się też do gminy z prośbą o wyznaczenie miejsc na ul. Czajewicza, ale dotychczas nie zostało to wykonane.

Obecnie osoby udające się załatwić sprawy na ul. Czajewicza korzystają najczęściej z nieformalnego parkingu na rozległym gminnym terenie przy ul. Nadarzyńskiej. Niestety dla osoby na wózku, czy mającej problemy z poruszaniem się, zarówno odległość, jak i nawierzchnia parkingu mogą być trudne lub niemożliwe do pokonania.

– Dwa miejsca dla niepełnosprawnych są wyznaczone na parkingu znajdującym się na przedłużeniu ul. Czajewicza (w kierunku Perełki – dop. red.) – informuje naczelnik Wydziału Transportu i Infrastruktury Urzędu Gminy Włodzimierz Rasiński. – Nie ma możliwości wymalowania miejsc na wysokości Wydziału Komunikacji, ponieważ muszą mieć one 3,6 metra szerokości i w tej sytuacji musiałyby wchodzić do połowy jezdni – zaznacza Rasiński.

Takie rozwiązanie utrudniłoby poruszanie się kierowcom. Podobnie jak poruszanie się pieszych utrudniają słupki ustawione na chodniku  na wysokości przychodni, bezwzględnie zmuszając osoby z wózkami lub na wózkach do poruszania się podjazdem. Przejście między słupkami a murem jest zresztą trudne nawet dla zdrowego pieszego, o osobie poruszającej się np. o kulach nie wspominając.