Niemcy zaatakowali kolejkę

0
280

Oddział niemieckich żołnierzy zaatakował Polaków na stacji kolejki wąskotorowej. Huk wybuchów i wystrzałów było słychać w promieniu kilku kilometrów. Na szczęście to była tylko inscenizacja.

W niedzielę 29 września, na stacji kolejki wąskotorowej, ponad 70 rekonstruktorów wzięło udział w odtworzeniu wydarzeń z okresu II wojny światowej. Odegrali między innymi inwazję oddziałów niemieckich i sowieckich na Polskę we wrześniu 1939 roku, wywóz wagonami bydlęcymi polskich żołnierzy wziętych do niewoli, sceny z Powstania Warszawskiego. Nie zabrakło też lokalnego akcentu historycznego – łapanki w Piasecznie, która miała miejsce w 1942 roku.

Wiarygodności inscenizacji dodawały bardzo głośne eksplozje (zdaniem niektórych widzów zbyt głośne) i wystrzały karabinowe. Zwracała też uwagę bardzo duża dbałość o szczegóły w wykorzystanych przebraniach, zarówno wojskowych mundurach i cywilnych strojach z epoki, broni oraz ekwipunku. Podczas odgrywania kolejnych scen użyto także cięższego sprzętu wojskowego: moździerzy, armaty i samochodów pancernych.

Inscenizację historyczną „Wrześniowe Dni Pamięci”, we współpracy z Piaseczyńsko-Grójeckim Towarzystwem Kolei Wąskotorowej, przygotowała Grupa Historyczno-Edukacyjna „Szare Szeregi”.