Nauczyciela pilnie zatrudnię

0
178

Duża rotacja nauczycieli w związku z reformą oświaty, sporo odchodzących na emeryturę oraz rezygnujący definitywnie z pracy w zawodzie po wiosennych strajkach. Szkoły mają problem z uzupełnieniem wakatów.

O tym, że będzie źle, mówiło się już od jakiegoś czasu. Problem ten już w ubiegłym roku szkolnym zauważyła przede wszystkim stolica. Zważywszy zaś na fakt, że od września do szkół średnich trafi podwójny rocznik w związku z reformą oświaty, problemem nie jest tylko to, jak uczniów zmieścić w budynkach, ale również kto ma ich uczyć. Warszawskie Biuro Edukacji na początku lipca mówiło jasno – w Warszawie od września może brakować nawet 3 tysięcy nauczycieli. Podczas gdy komisje rekrutacyjne gimnastykują się, próbując „zmieścić” wszystkich ósmoklasistów i gimnazjalistów w stołecznych szkołach ponadpodstawowych, ich dyrektorzy przeprowadzają dziesiątki rozmów rekrutacyjnych z nauczycielami. Stolica kusi nauczycieli specjalnymi, najwyższymi w kraju dodatkami motywacyjnymi (finansowanymi z budżetu miasta), bezpłatnymi szkoleniami i specjalnymi dodatkami dla nauczycieli rozpoczynających pracę w zawodzie. Pedagogów brakuje na wszystkich poziomach edukacji – od przedszkoli po szkoły średnie. Kończący się rok szkolny (oficjalnie trwa do 31 sierpnia) przyniósł wiele rozgoryczeń, zwłaszcza okres strajku. Część nauczycieli zdecydowała o odejściu z zawodu – na emeryturę lub do innej pracy. Sporo osób zdecydowało się na zmianę placówki. Nie tylko tam, gdzie z powodu opuszczenia szkolnych murów przez ostatni rocznik gimnazjalistów dyrekcja nie może już zaoferować wszystkim pedagogom wystarczającej liczby godzin. Część nauczycieli wykorzystała to jako szansę podjęcia pracy w szkole średniej, gdzie z racji pracy z uczniem dojrzalszym i zwykle mniejszej uciążliwości kontaktów z rodzicami, praca jawi się po prostu jako nieco łatwiejsza, przynajmniej na poziomie emocjonalnym.

W szkołach zarówno podstawowych, jak i średnich w powiecie piaseczyńskim również doszło w wakacje do sporej rotacji pracowników. W tej chwili, według danych ze strony warszawskiego kuratorium, na terenie powiatu aktywne są oferty pracy dla 187 nauczycieli – od wychowania przedszkolnego po nauczycieli przedmiotów zawodowych. Na tej liście są zarówno nauczyciele przedmiotów ścisłych, języków obcych czy polskiego, jak i tzw. nauczyciele wspomagający. Oczywiście na część z tych miejsc szkoły już mogą mieć chętnych. Choć szanse na uzupełnienie wszystkich wakatów przed 2 września są niewielkie.