Najlepsza na świecie

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Konstancińska szkoła No Bell wypadła najlepiej w międzynarodowym prestiżowym projekcie Edumission.

 

Projekt, który ma na celu stworzenie sieci innowacyjnych szkół, które mogłyby się wymieniać doświadczeniami, pomysłami i ideami edukacyjnymi, wyłonił spośród setek zgłoszonych z całego świata szkół finałową dwudziestkę. W tym gronie znalazła się działająca od 1991 roku w Konstancinie-Jeziornie szkoła No Bell. Zadaniem szkół było zaprezentować w minimum czterech filmach sposób funkcjonowania placówki – opowiedzieć o wprowadzanych innowacjach, sposobie nauczania, wizji edukacji. Jednocześnie miała to być podpowiedź, która pozwoli innym szkołom, nauczycielom czy dyrektorom korzystać z dobrych doświadczeń kolegów.

Bez ocen, ławek i podręczników

W prezentacji konkursowej pokazano przede wszystkim zupełnie nietypowe, jak na obowiązujące w Polsce standardy, podejście do relacji nauczyciel-uczeń oraz idei nauczania. Konstancińska szkoła stawia na współpracę i realną indywidualizację pracy z uczniem. Brak podręczników, ocen, sztywnego planu lekcji, a nawet klasycznego układu przestrzeni klasowej wynikają z wizji tego, czym powinna być edukacja – jedną wielką, niekończącą się przygodą. Nauczyciel jest tu tylko przewodnikiem, ale odkrywanie świata to zadanie ucznia. Nauczyciele pokazują różne metody uczenia się, pomagają określić granice wiedzy niezbędnej i dość szybko pozwalają uczniom decydować o tym, w jaki sposób, w jakim tempie i w jakim zakresie będę się uczyć różnych przedmiotów. Sam podział na „przedmioty” też nie jest tu ścisły, często uczniowie mają całe bloki tematyczne, swoiste laboratoria, podczas których odkrywają powiązania między różnymi dziedzinami nauki.

Emocje i relacje

Szkoła przykłada również dużą wagę do budowania dobrych relacji między uczniami. Nie brakuje zajęć, które maja rozwijać inteligencję emocjonalną. Zdaniem dyrekcji szkoły są to umiejętności kluczowe. Od co najmniej kilku lat głośno mówi się o tym, że w związku z dynamicznym rozwojem świata, trudno dziś przygotować ucznia do przyszłego zawodu. Na rynku pracy wygrają ludzie z wysokimi kompetencjami społecznymi, elastyczni, otwarci i kreatywni.

Wizja szkoły oraz edukacji zaprezentowana przez No Bell przekonała zespół sędziowski Edumission oraz znaczną część z prawie trzytysięcznej publiczności, która wzięła udział w otwartym głosowaniu i przyznała konstancińskiej szkole 1. miejsce. Swoją wizję edukacji No Bell zaprezentowało też w styczniu na targach Bett Show 2018 w Londynie, jednej z najważniejszych imprez edukacyjnych na świecie.

Reklama

Strona społecznościowa

Reklama

Reklama