Najdłuższe wakacje

0
238

Przed nami wyjątkowo długie wakacje. Warto już teraz pomyśleć jak nasze dzieci spędzą 10,5 tygodnia odpoczynku od szkolnych obowiązków.

Tegoroczne wakacje i tak miały być niezwykle długie. Zwykle zakończenie roku odbywa się w ostatni piątek czerwca, w ubiegłym roku jednak ministerstwo zdecydowało, że tym razem będzie to miało miejsce tydzień wcześniej niż wskazywałby kalendarz. I choć pojawiały się sugestie, że w związku z Bożym Ciałem, które poprzedza zakończenie roku, warto w tej sytuacji rozdać uczniom świadectwa już w środę 19 czerwca, MEN był nieubłagany. Tymczasem 18 maja premier Mateusz Morawiecki poinformował, że rozporządzenie się szybko zmieni i wakacje zaczną się dwa dni wcześniej.

– Oczekiwali tego rodzice, nauczyciele i uczniowie. Dlatego podjęliśmy decyzję, że zakończenie roku szkolnego odbędzie się przed długim weekendem, czyli we środę 19 czerwca. Po co utrudniać, jak można ułatwić. No i wakacje będą dłuższe 🙂 – napisał na Twitterze (pisownia oryginalna – dop.red.). Informacja o wyjątkowo długich wakacjach niewątpliwie cieszy uczniów, ale u wielu rodziców wywołuje niemały ból głowy. Na tak długi urlop nie ma co liczyć, a opiekę, zwłaszcza tym najmłodszym, zapewnić trzeba.

Obozy czy kolonie trwają zwykle maksymalnie dwa tygodnie, tradycyjny urlop również. Nawet jeśli dwoje rodziców weźmie urlop w różnych terminach, by zapewnić opiekę przez jak najdłuższym czas, to nadal zostaną nam przynajmniej 3-4 tygodnie, w których trzeba dziecku zapewnić jakieś zajęcia. Nawet starsze dzieci, które możemy zostawić same w domu, znudzą się po pewnym czasie siedzeniem przed komputerem czy telewizorem, co oczywiście nie jest optymalną rozrywką z punktu widzenia rodziców.

Warto zatem rozejrzeć się za zajęciami zorganizowanymi. W większości szkół organizowane są akcje „Lato w mieście”. Tu oczywiście zapisy odbywają się błyskawicznie i o kolejności przyjęć mogą decydować różne względy społeczne. Nie zawsze, ale zdarza się, że możemy dziecko zapisać na tego rodzaju „półkolonie” w szkole, do której nie uczęszcza na co dzień. Taką ofertę mają też niektóre szkoły prywatne. Wakacyjne zajęcia dla dzieci organizują również różne sale zabaw, kluby, prywatne świetlice czy ośrodki wypoczynkowe. Mogą to być zajęcia konkretnie ukierunkowane: jeździeckie, sportowe, naukowe czy plastyczne albo łączące różnego rodzaju aktywności.

Kolejnym miejscem, w którym można szukać ciekawych zajęć dla dzieci i młodzieży, są domy kultury czy biblioteki, które w wakacje oferują różnego rodzaju warsztaty. Na pewno trzeba się spieszyć z zapisami, bo liczby miejsc na półkoloniach czy warsztatach są ograniczone, a zainteresowanie spore.

A po pracy warto wybrać się całą rodziną na rower czy spacer do lasu. Na szczęście letnie dni są długie, a wokół nie brakuje miejsc, w których można przyjemnie i aktywnie spędzić czas.