Na cześć zasłużonych

0
306

Mieszkańcy będą spacerować Bulwarem im. prof. Jana Haftka.

Podczas czerwcowej sesji radni Konstancina-Jeziorny przyjęli dwie uchwały w sprawie zmiany nazw ulic w mieście. Obie stanowią realizację złożonego wniosku. Propozycje zostały pozytywnie rozpatrzone przez Zespół Konsultacyjny ds. opiniowania wniosków o nadanie nazw miejscom publicznym w gminie.
Pierwsza z uchwał dotyczy części ulicy Granicznej na odcinku od ulicy Widok do końca działki od strony północnej. Fragment ten będzie teraz określany jako „Deptak im. Hugona Seydla”. Kim był Hugon Seydel? To żyjący w XIX i XX wieku winiarz, konsul honorowy Królestwa Serbii oraz sędzia Trybunału Handlowego, osoba zasłużona zarówno dla Skolimowa, jak i Konstancina. W 1903 roku na jego zlecenie utworzono Hugonówkę, 11 lat później wybudował w Skolimowie willę Zagłobin otoczoną parkiem w stylu angielskim, którą udostępnił mieszkańcom i która za sprawą organizowanych w niej licznych koncertów, spektakli i festynów stała się główną atrakcją Skolimowa.
Parę metrów dalej przebiega droga gminna nosząca od teraz nazwę „Bulwaru im. prof. Jana Haftka”. Ciągnie się ona wzdłuż rzeki Jeziorki – od mostu przy tężni solankowej do ulicy Szpitalnej. Profesor Jan Haftek urodził się w 1928 roku. Jako lekarz odbywał liczne podróże naukowe (między innymi dawny Leningrad, Londyn), w trakcie których zgłębiał podstawy chirurgii. Habilitował się na Akademii Medycznej w Krakowie w 1970 roku, zaś jeszcze 7 lat wcześniej rozpoczął pracę w Stołecznym Centrum Rehabilitacji w Konstancinie-Jeziornie, gdzie zorganizował pierwszy w Polsce oddział ostrych urazów rdzenia kręgowego. Następnie objął stanowisko kierownika Kliniki i Katedry Neurochirurgii WAM w Łodzi. W 1982 roku wrócił do Konstancina i został kierownikiem Stoceru, a funkcję tę pełnił przez 9 lat.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz
Podaj swoje imię