My, Pierwsza Brygada

176

W czasie sobotnich uroczystości mieszkańcy mogli usłyszeć najbardziej znane pieśni wojskowe w wykonaniu Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.
W sobotę 6 sierpnia odbyły się uroczystości poświęcone 100 rocznicy powołania Garnizonu Wojska Polskiego w Górze Kalwarii oraz 95 rocznicy dekoracji artylerzystów konnych przez Marszałka Józefa Piłsudskiego. Choć pogoda była tego dnia nie do przewidzenia, w wydarzeniu wzięło udział wiele osób.
O godzinie 17.45 przed ratuszem miała miejsce zbiórka pocztów sztandarowych, które wyruszyły prosto do kościoła parafialnego, w którym została odprawiona msza w intencji żołnierzy poległych za Ojczyznę. Następnie zgromadzeni zebrali się przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego, pod którym przedstawiciele między innymi władz miasta, szkół i ośrodków złożyli kwiaty, a burmistrz Dariusz Zieliński wygłosił przemówienie.
Marszałek pojawił się w Górze Kalwarii 3 sierpnia 1921 roku, gdzie na placu przed Domem Ludowym (obecnie znajduje się tam remiza OSP) powitali go mieszkańcy, żołnierze oraz miejscowe władze.
– Potrafił być nie tylko wymagający na linii frontu, ale również potrafił otoczyć opieką swoich żołnierzy. Po wydarzeniach sierpniowych 1920 roku tu w Górze Kalwarii uhonorował najlepszych z najlepszych. Uhonorował 133 kawalerzystów. Było to niezwykłe przeżycie dla naszego miasta – powiedział Dariusz Zieliński. – To właśnie do tego miasta w 1916 roku przybyli żołnierze I Pułku Artylerii Legionów Polskich. Przybyli tu, zostali i otworzyli piękną historię militarną miasta – dodał burmistrz, odnosząc się do rocznicy powstania garnizonu w Górze Kalwarii.
Po złożeniu kwiatów wszyscy udali się na miejski rynek, gdzie na rozstawionej scenie wystąpił Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego – największa instytucja artystyczna w Wojsku Polskim. Na samym początku zespół zagrał pieśń „My, Pierwsza Brygada”, a później zaprezentował najbardziej znane piosenki wojskowe między innymi: „Przybyli ułani pod okienko”, „Pierwsza kadrowa” czy „Serce w plecaku”. Każda z piosenek opatrzona była ciekawą historią jej dotyczącą. Artyści zebrali ogromne brawa.