Lekarz dostępny przez telefon

0
591

Ośrodek zdrowia działa głównie w systemie teleopieki. W razie konieczności jednak pacjenci mają szansę na bezpośredni kontakt z lekarzem czy wykonanie badań laboratoryjnych.

Pacjenci skarżą się, że miewają problemy z dodzwonieniem się do przychodni na ul. Fabrycznej lub należących do niej ośrodków zdrowia w Zalesiu Górnym, Gołkowie, Głoskowie czy  Złotokłosie. Tymczasem to podstawowa forma uzyskania obecnie porady lekarskiej bądź recepty. Osób, które dzwonią do rejestracji, jest więc bardzo dużo. Jak działa teleporada? Recepcjonistka zapisuje nasze dane (imię, nazwisko, nr pesel oraz nr telefonu) i przekazuje lekarzowi.

– Lekarz oddzwania do pacjenta, przeprowadza wywiad i w zależności od potrzeb daje wskazania lekarskie, wystawia receptę, ewentualnie kieruje na badania – wyjaśnia dyrektor SZPZLO w Piasecznie Marta Dorociak-Burza. Jeśli lekarz na podstawie wywiadu z pacjentem uzna za wskazane osobiste badanie pacjenta, zostanie on zaproszony do przychodni w wyznaczonym terminie.

– Dbamy o to, żeby pacjenci nie spotykali się ze sobą; są przyjmowani przez zabezpieczony personel, sami również otrzymują maseczkę i dezynfekują dłonie – podkreśla dyrektor przychodni przy ul. Fabrycznej w Piasecznie. Pacjent przyjmowany w przychodni musi również wypełnić ankietę związaną z bezpieczeństwem epidemiologicznym.

Jeśli pacjent ma wskazania do systematycznych badań laboratoryjnych (np. osoby  cukrzycą czy kobiety w ciąży) lub otrzyma od lekarza skierowanie na pilne badania, może je wykonać w przychodni przy ul. Fabrycznej. Również w tym wypadku przychodzi na określoną godzinę, a pobranie jest wykonane w warunkach, które mają maksymalnie chronić pacjenta przed kontaktem z innymi osobami.

Pacjenci powinni kontaktować się z przychodnią w godzinach jej pracy. Obecnie nie ma możliwości zapisywania się na wizyty. Recepcjonistki przyznają, że lekarze na swoich dyżurach bardzo dużo czasu poświęcają wypisywaniu recept dla pacjentów chorych przewlekle lub kontynuujących leczenie. Kod do recepty można otrzymać telefonicznie.