Leczenie próchnicy bez borowania

252

Próchnica zębów jest w Polsce częstym zjawiskiem, które dotyka do 99% dorosłych osób. Jej leczenie kojarzy nam się z bolesnym i nieprzyjemnym borowaniem, jednak jest sposób na skuteczne leczenie próchnicy bez ingerencji w strukturę zęba.

 

Próchnica to choroba, w której bakterie znajdujące się na powierzchni zęba powodują jego stopniową demineralizację i zniszczenie sięgające coraz głębiej. Niewyleczona może negatywnie oddziaływać np. na serce a także na  inne choroby ogólnoustrojowe, natomiast wykryta w swoim początkowym stadium, może być leczona bez wiertła, w nieinwazyjny i bezbolesny sposób.

Leczenie próchnicy przez lata przebiegało schematycznie, niezależnie od jej stadium rozwoju i wielkości zmian w zębie, czyli poprzez borowanie i plombowanie.

– Obecnie istnieje alternatywa, wypełniająca lukę pomiędzy profilaktyką, a wypełnieniem kompozytowym. Jest nią tzw. infiltracja próchnicy z wykorzystaniem płynnej żywicy Icon – mówi lek. dent. Kamila Kruk z gabinetu Stomatologia Królewska 24.

Płynna żywica przenika do zmienionych próchnicowo tkanek zęba, w których blokuje dalszy rozwój próchnicy. Dodatkowo jest to metoda estetyczna, która doskonale maskuje białe przebarwienia spowodowane próchnicą, bowiem współczynnik załamania światła jak zdrowe szkliwo, dzięki czemu próchnicowa zmiana upodabnia się do zdrowej części zęba.

Płynna żywica ICON może być używana wyłącznie w początkowym stadium choroby, nie pomoże więc np. na dziurę w zębie.  Jeżeli jednak regularnie odwiedzamy gabinet stomatologiczny, próchnicowe zmiany kwalifikujące się do zastosowania tej metody, zostaną wykryte w odpowiednim momencie.