Lato w Kolonii Artystycznej

0
440

Z Mirą Walczykowską o planach na sezon letni w Kolonii Artystycznej rozmawiała Agnieszka Deja.

Jakie wydarzenia zaplanowała Pani na lato w Kolonii Artystycznej?

Mira Walczykowska: Kolonia Artystyczna ulokowana jest w pięknym, zalesiańskim lesie i na pewno będziemy czerpać z uroków przyrody. Będzie sporo wydarzeń, które będą się odbywały nie tylko w budynku, lecz także na zewnątrz.

Od 31 maja polecam wystawę malarstwa Joanny Brzostowskiej. Będzie ona trwała do 5 lipca. Obrazy są bardzo klimatyczne, letnie, nie brakuje urokliwych pejzaży i kwiatów. Na 20 czerwca zaplanowałam wieczór autorski Konrada Materny, posłuchamy poezji śpiewanej. Wyjątkowy artysta, mieszkający po sąsiedzku, bo w Zalesiu Górnym, zaprezentuje nam swój przepiękny program. Wstęp wolny, więc serdecznie zapraszam. Liczę na to, że wydarzenie odbędzie się w ogrodzie, ale nigdy nie wiadomo, na co pozwoli nam pogoda. 4 lipca mamy w planach wydarzenie „Natura sztuki, muzyki, jedzenia”. Będzie to połączenie kilku żywiołów. Oczywiście skupimy się na sztuce, bo tym zajmuje się Kolonia Artystyczna. Swoje nowe prace pokaże Bożena Wiślicka – znana ceramiczka. Zaprezentuje naczynia inspirowane pracami Matisse’a oraz nową kolekcję letniej biżuterii. Druga część tego wydarzenia to koncert Anny Faber – wybitnej harfistki – który połączony będzie z ajurwedą. Artystka od wielu lat jest konsultantem ajurwedy, dlatego wprowadzi nas w tajniki tej dziedziny. Będzie można również posmakować potraw przygotowanych po ajurwedyjsku. Zapowiada się ciekawe, energetyzujące spotkanie.

Sezon wakacyjny nas nie obowiązuje. Kolonia Artystyczna to takie miejsce, gdzie właśnie w wakacje i w weekendy odbywa się najwięcej imprez. Dlatego w lipcu i w sierpniu czeka nas wiele atrakcji. Po zamknięciu wystawy Joanny Brzostowskiej odbywać się będą prezentacje prac m.in. Józefa Wilkonia, Magdaleny i Wojciecha Fangorów. Na 7 sierpnia zaplanowałam otwarcie wystawy „Las mojego życia”. Pojawią się na niej prace artystów, którzy tworzą nieformalną grupę zawiązaną faktem, że kończyli studia w tym samym roku. W Kolonii Artystycznej organizują wystawę na narzucony im przeze mnie temat. Chciałam, by obrazy nawiązywały do lasu, charakteru Zalesia. Pojawią się różne techniki, różne formy i różni artyści. To malarze z dorobkiem, znani i doceniani, dlatego może to być szczególnie ciekawe wydarzenie.

Na 8 sierpnia zaplanowałam koncert Konrada Materny z zespołem, a w ostatni weekend sierpnia (29-30.08) w Zalesiu odbędzie się Festiwal Otwarte Ogrody, w którym Kolonia Artystyczna będzie brała udział.

Jakie atrakcje zaplanowała Pani na Festiwal?

M.W.: Festiwal Otwarte Ogrody to wydarzenie integrujące społeczeństwo lokalne Zalesia. Mamy się czym pochwalić, mamy wspaniałe ogrody i wybitnych artystów, którzy chętnie biorą udział w Festiwalu. Trudno obecnie mówić o szczegółach programu, gdyż nie dostaliśmy kolejny raz dofinansowania z gminy. Dostaliśmy niewielkie środki z powiatu, które musimy jakoś rozdzielić. Oczywiście, na pewno zaangażuję się w Festiwal. W Kolonii Artystycznej pojawi się jakiś koncert lub inne wydarzenie, w którym będą mogli wziąć udział mieszkańcy i goście. Cały czas trwają jeszcze rozmowy z gminą, więc może się coś się zmieni.

Czy będzie to już ostatnia letnia propozycja Kolonii Artystycznej?

M.W.: Już po wakacjach, można powiedzieć, że na zakończenie lata, Kolonia Artystyczna wraz z Centrum Kultury organizuje wyjątkowe wydarzenie – 40-lecie Grupy Piaseczno, które świętować będziemy 27 września. To grupa artystyczna, która zawiązała się w latach 60. Początkowo spotykali się w Zalesiu i tu mieli pierwsze wystawy, potem przenieśli się do Piaseczna i tam działali. Z okazji 40-lecia marzyła im się wystawa, a ponieważ w Centrum Kultury zwróciło się do mnie z pytaniem o zorganizowanie takiego wydarzenia, zgodziłam się. Powodów było kilka, w tym fakt, że grupa swoją działalność rozpoczynała w Zalesiu, więc doskonałym pomysłem jest organizacja jubileuszu właśnie w tej miejscowości.

Czyli latem Kolonia Artystyczna skupia się na imprezach w ogrodzie?

M.W.: Oczywiście chciałabym, żeby większość działań odbywała się w ogrodzie. Nie możemy jednak przewidzieć, jakie będą warunki pogodowe. Chciałabym, żeby w tym roku pojawiło się kolejne spotkanie filmowe. W ubiegłym roku takie spotkanie w ogrodzie przyciągnęło wielu zainteresowanych. Rozmawiam z dwoma reżyserami, którzy są zainteresowani uczestnictwem w tym projekcie. Zatem oprócz projekcji filmu odbędzie się spotkanie z reżyserem. Wszystko jednak zależy od warunków pogodowych.

Skąd czerpać informacje o wydarzeniach organizowanych w Kolonii Artystycznej?

M.W.: Zapraszam wszystkich zainteresowanych udziałem w wydarzeniach kulturalnych do zaglądania na stronę Kolonii Artystycznej i na Facebooka, bo tam na bieżąco pojawiać się będą informacje o planowanych atrakcjach. W zasadzie w każdy weekend w okresie wakacji coś będzie się działo. Proszę zaglądać i śledzić informacje. Nawet jeśli nic nie będzie na dany weekend zaplanowane, to zawsze można przyjść do Kolonii Artystycznej, by obejrzeć aktualną wystawę, porozmawiać o sztuce, napić się herbaty i miło spędzić czas. Każdy jest tu mile widziany.

 

Zdjęcie: arch. Kolonii Artystycznej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz
Podaj swoje imię