Które logo?

0
274

Komisja wybrała 3 logotypy spośród setek nadesłanych prac. Teraz to mieszkańcy mają zdecydować, który znak stanie się oficjalnym symbolem Piaseczna.

Logo dla miasta tworzy się w celach informacyjnych i promocyjnych. Każde miasto ma herb, jednak nie jest łatwo wykorzystać go właśnie w tych celach. Herb jest problematyczny, nawet na papierze firmowym. Kolory są ściśle ustalone, a jakość druku różna. Niedobrze też wygląda na kubkach i innych gadżetach, które swoją formą pozbawiają go powagi.

– Herb, jako znak urzędowy, jest stałym elementem naszej tożsamości, powinien być jednak chroniony i wykorzystywany w szczególnych sytuacjach. Natomiast do celów stricte promocyjnych stosowane powinno być logo, które będzie miało bardziej uniwersalny charakter – wyjaśnia burmistrz Zdzisław Lis.

Na szczęście znaki wybrane przez komisję, w skład której weszli przedstawiciele Urzędu Miasta, Centrum Kultury, Biblioteki Publicznej oraz ciał doradczych: Młodzieżowej Rady Gminy i Rady Seniorów, nawiązują do herbu. Obecnie w celach promocyjnych stosuje się wesoły napis.

– Trend odheraldycznych znaków, zapoczątkowany przez Słupsk, jest z jednej strony bardzo pozytywny, a i dla miasta bezpieczny, z drugiej strony wymaga jednak dobrego przemyślenia koncepcji rysunku godła heraldycznego w takim minimalistycznym ujęciu – mówi nam o wybranych znakach Andrzej Ludwik Włoszczyński, który od 1974 r. tworzy logo, herby i znaki, a także szersze opracowania systemów identyfikacji wizualnej. – Nieszczególnie też sprawdza się zabawa w fantazyjne tarcze, jak w znaku nr 2. W sumie wszystkie trzy znaki traktowałbym jako szkice wymagające dopieszczenia.

Włoszczyński na swoim blogu www.alw.pl podaje bardzo pozytywny przykład stworzenia promocyjnego logo miasta. W Sztokholmie funkcjonują trzy znaki. Oficjalny herb miasta Sztokholm, służący do celów reprezentacyjnych, oparty na herbie znak marki miasta, służący do oznakowania urzędu miasta i jego potrzeb informacyjnych i promocyjnych, oraz znak służący wyłącznie do celów promocyjnych.

Głosowanie potrwa do 21 września. Zagłosować może każda osoba pełnoletnia, która jest zameldowana w gminie Piaseczno, bądź zamieszkuje na jej terenie i rozlicza tutaj PIT. Głosować można przez Internet na stronie www.piaseczno.eu/glosowanie-na-logo lub osobiście poprzez formularz papierowy w Referacie ds. Obsługi Karty Mieszkańca przy ul. Puławskiej 5.05