Kto się nimi zaopiekuje

0
813

W związku z pandemią koronawirusa może pojawić się problem opieki nad zwierzętami domowymi.
Z dnia na dzień coraz więcej osób zostaje objętych kwarantanną i hospitalizowanych. Część z nich posiada zwierzęta domowe. Nie wszyscy mają kogoś znajomego lub rodzinę, która może przygarnąć ich zwierzęta. Dodatkowo dochodzi lęk przed zarażeniem. Zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) zwierzęta nie przenoszą koronawirusa na ludzi. Mimo to zdarzają się już przypadki ich porzucania i próśb o uśpienie przez weterynarzy.
W Piasecznie sprawą bezdomnych i wałęsających się zwierząt pozbawionych opiekuna w pierwszej kolejności zajmuje się straż miejska. – Osoby, które nie mogą zapewnić opieki zwierzętom w okresie kwarantanny lub hospitalizacji ich właściciela, powinny zwrócić się o pomoc do rodziny, sąsiadów lub znajomych – informuje komendant straży miejskiej Mariusz Łodyga. – W przypadku braku osób, które mogą przejąć opiekę nad zwierzętami, mogą rozważyć czasowe oddanie zwierzęcia do hotelu dla zwierząt. Na obecną chwilę nie wpłynęła do nas żadna informacja na temat konieczności zaopiekowania się zwierzętami w okresie kwarantanny lub hospitalizacji mieszkańca. Każdy przypadek, który zostanie zgłoszony, będzie skrupulatnie analizowany w porozumieniu z sanepidem lub policją i w zależności od sytuacji będziemy rozważać różne możliwości pomocy – dodaje komendant.
W gminie Góra Kalwaria, w krytycznych sytuacjach, w opiece nad domowymi pupilami chorych osób mają pomóc wolontariusze.
– Obowiązkiem gminy jest opieka nad zwierzętami bezdomnymi, na takie działania zawarliśmy stosowną umowę. Zdajemy sobie jednak sprawę, że może dojść do przypadków, kiedy zwierzęta pozostaną bez opieki w związku z hospitalizacją ich właścicieli – informuje Piotr Chmielewski, rzecznik burmistrza Góry Kalwarii. – Choć do tej pory nikt w takiej sprawie nie zgłosił się do nas, jesteśmy w tej kwestii w kontakcie z fundacją Animal Rescue Polska, która zadeklarowała, że na zasadzie wolontariatu zaopiekuje się zwierzętami domowymi poszczególnych mieszkańców, jeżeli w trakcie epidemii zajdzie taka potrzeba. Z fundacją wiąże nas umowa związana właśnie z odłowem zwierząt bezdomnych.