Dożynki w rytmie disco polo [FOTO]

0
565

Tradycji stało się zadość. Dożynki w Gassach połączyły tradycyjne święto plonów z rozrywką dla mieszkańców.

W upalne niedzielne południe 1 września gminne Dożynki w Gassach rozpoczęły się od tradycyjnego korowodu i prezentacji dożynkowych wieńców przygotowanych przez poszczególne sołectwa, a także lokalne organizacje. Po polowej mszy dziękczynnej starostowie tegorocznej uroczystości Joanna Kocon i Mariusz Śliwka z Gassów poczęstowali zebranych chlebem. Burmistrz Kazimierz Jańczuk podziękował rolnikom za ich ciężką pracę, okupioną wieloma wyrzeczeniami i związaną z ogromnym ryzykiem utraty plonów w wyniku niekorzystnych zjawisk pogodowych.

Po części oficjalnej na mieszkańców czekały liczne występy artystyczne, gigantyczny, liczący 25 metrów tor przeszkód dla dzieci, miasteczko ekologiczne czy konsultacje i badania lekarskie.  Po raz drugi w historii odbył również turniej sołectw. Spośród drużyn z sołectw: Cieciszew, Ciszyca, Czernidła, Dębówka, Gassy, Kawęczyn, Kawęczynek,  Obory, Opacz, Parcela oraz osiedla Mirków najlepsza okazała się piątka z Parceli.

Okazałe i ciekawe dożynkowe wieńce, których przygotowanie zajęło nawet kilka tygodni, również brały udział w konkursie. Jury zdecydowało, że najpiękniejszy jest wieniec przygotowany przez koło seniorów nr 15 ze Słomczyna. Zwycięzcy otrzymali 2,5 tys. złotych nagrody. Drugie miejsce i 2 tys. złotych wywalczyli autorzy wieńca z Ciszycy, a trzecie i 1,8 tys. zł nagrody przyznano wieńcowi z Gassów. Duże wrażenie na zebranych zrobił nietypowy obiekt, a mianowicie przygotowany przez OSP Słomczyn wieniec w kształcie wozu strażackiego. W trakcie uroczystości wręczono też honorowe odznaki „Zasłużony dla Rolnictwa”, przyznane przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi Dariuszowi Biernackiemu z Okrzeszyna, Wojciechowi Kowalczykowi z Cieciszewa, Sławomirowi Lepiance z Bielawy oraz Januszowi Węcławiakowi z Habdzina. Swoje wyróżnienia przyznała również gmina Konstancin-Jeziorna. Tytuły „Rolników Roku 2019” otrzymali: Hanna i Bogusław Komosa z Bielawy, Grzegorz Latoszek z Cieciszewa, Sławomir Latoszek z Ciszycy, Iwona i Marek Makulscy z Czernideł, Jolanta Guzińska z Dębówki, Danuta i Karol Opalińscy z Gassów, Joanna i Franciszek Matyjasiakowie z Kępy Oborskiej, Barbara i Krzysztof Kowalczykowie z Łęgu, Maria i Kazimierz Matyjasiakowie z Okrzeszyna, Barbara i Wiesław Knyziakowie z Opaczy oraz Zbigniew Komosa z Piasków.

Na zakończenie wieczoru mieszkańców czekała muzyczna uczta w rytmie disco polo. Na scenie zagrały zespoły Enjoy i Moment. A po zakończeniu koncertów przyszedł czas na tańce do późnej nocy.