Koniec driftów na parkingu?

0
288

Gmina chwali się uruchomieniem inteligentnego systemu analityki wideo. Ma on ułatwić między innymi ściganie kierowców driftujących po miejskim parkingu.

Urząd Gminy Piaseczno na swojej stronie internetowej informuje, że na początku stycznia w siedzibie zespołu monitoringu miejskiego został uruchomiony inteligentny system analityki wideo.

– Profesjonalną analizę obrazu gmina Piaseczno rozpoczęła od zastosowania trzech różnych, połączonych i współpracujących ze sobą analiz, służących do wspomagania wykrywania tzw. driftów na miejskim parkingu, zlokalizowanym pomiędzy ulicami Sierakowskiego i Zgoda – czytamy. W tym celu wykorzystano umieszczone na budynku urzędu kamery monitoringu miejskiego. Specjalistyczny program na bieżąco analizuje obraz z kamer i poprzez zastosowanie zaawansowanych technik i algorytmów matematycznych porównuje ze sobą jego wszystkie elementy. Dzięki temu możliwe jest ustawienie w polu widzenia kamery specjalnych stref i bramek, które pozwalają zmierzyć prędkość poruszającego się obiektu, określić kierunek jego ruchu oraz umożliwiają programowi wygenerowanie różnego rodzaju alarmów. Trafiają one bezpośrednio na stanowiska obsługi monitoringu, gdzie operatorzy weryfikują otrzymane w ten sposób informacje.

– Od jakiegoś czasu dochodzą do nas głosy, że wieczorami na parkingu miejskim mają miejsce nielegalne wyścigi samochodowe. Dzięki nowemu rozwiązaniu będziemy w stanie wspomóc odpowiednie służby w ściganiu tego typu wykroczeń – mówi burmistrz Piaseczna Daniel Putkiewicz. Zabezpieczony materiał wideo ma trafiać w ręce policji.
– Mam nadzieję, że sama świadomość tego, że kamera patrzy, będzie wystarczającą prewencją w ograniczeniu takich zachowań – mówi burmistrz.

Rozbudowana do 120 kamer sieć miejskiego monitoringu wymaga dodatkowych narzędzi, które automatycznie będą informować operatora o istotnym zdarzeniu.

– Dzięki temu żadne zdarzenie nie pozostanie niezauważone – zapewniają urzędnicy. Przekonują, że nowy system umożliwia prowadzenie dwudziestu rodzajów różnych analiz, od wykrywania przekroczeń prędkości, przez badanie natężenia ruchu na miejskich ulicach aż po frekwencję na miejskich imprezach. A wszystko to bez konieczności zwiększania zatrudnienia.

W najbliższym czasie Gmina planuje rozbudowę systemu automatycznej analityki, która obejmie ochronę obiektów ustawionych w miejskiej przestrzeni. Wszystkie analizy będą oparte o wykorzystanie istniejących już kamer, co pozwoli zminimalizować koszty funkcjonowania całego systemu.

Czy rzeczywiście narzędzia informatyczne pomogą wyeliminować problemy związane np. z nielegalnymi wyścigami czy driftami, przekonamy się w najbliższej przyszłości. Materiał musi bowiem być następnie odpowiednio wykorzystany przez powołane do tego instytucje.