Kolejny krok do Farmy

0
332

4 października w Chynowie odbyło się spotkanie w sprawie realizacji zabudowy Farmy Dobrej Woli.

Farma Dobrej Woli, czyli zespół inteligentnych domów dla osób niepełnosprawnych, ma powstać w gminie Chynów. Na działce przeznaczonej na tę inwestycję nie został uchwalony miejscowy plan zagospodarowania, w związku z tym należy uzyskać warunki zabudowy. W celu wypracowania zasad zabudowy Farmy odbyło się spotkanie w Urzędzie Gminy Chynów.

W spotkaniu z wójtem Chynowa Tadeuszem Zakrzewskim, wzięli udział architekci Farmy z KIK Architekci z Wrocławia, urbaniści gminy, prezes Stowarzyszenia Dobra Wola oraz przedstawiciel Politechniki Warszawskiej.

– Wypracowano zasady realizacji inwestycji i osiągnięto ważne porozumienie. Jest radość i dobra energia – mówi Jacek Zalewski ze Stowarzyszenia Dobra Wola.

Projekt Farmy, jak tłumaczy Politechnika Warszawska, zakłada zbudowanie dwóch parterowych budynków: administracyjno-usługowego (m.in. z salą konferencyjną i ogólnodostępnym gabinetem lekarskim) oraz mieszkalnego (złożonego z kompleksu połączonych ze sobą segmentów). Każdy mieszkaniec będzie mieć własny pokój oraz stałą opiekę. Łazienki będą znajdować się zawsze między dwoma pokojami, które będą mieć do nich bezpośrednie wejście. W centrum kompleksu zaplanowano segment z dużą jadalnią, kuchnią i salą warsztatową.

– Wszystko zostanie wplecione w przestrzeń zieloną – opowiada Krystian Cyganek, student Politechniki Warszawskiej i główny koordynator projektu Farmy. – Chcemy też stworzyć ogród sensoryczny.

Budynki będą inteligentne, ekologiczne oraz uniwersalne – będą odpowiadać nie tylko niepełnosprawnym, ale wszystkim grupom społecznym.