Kolejna willa do uratowania

0
190

Gmina zamierza odrestaurować Willę Białą i przeznaczyć ją na cele publiczne.

Zabytkowy budynek przy ulicy Mickiewicza 7 stoi opuszczony od blisko czterech lat. W styczniu 2015 r. w budynku komunalnym wybuchł pożar. Ogień strawił poddasze i część dachu, strażacy musieli też częściowo rozebrać willę, by dogasić tlące się resztki. Ekspertyza wykazała, że budynek nie nadaje się do zamieszkania; gmina musiała zapewnić 6 rodzinom lokale zastępcze i początkowo myślano o wyburzeniu zniszczonej willi. Kolejne konsultacje z konserwatorem zabytków odwiodły jednak włodarzy od tego pomysłu i podjęto decyzję o ratowaniu pochodzącej z początków XX wieku budowli i przeznaczeniu jej na cele publiczne.

Pierwszy krok do odrestaurowania budynku właśnie został podjęty. Burmistrz Kazimierz Jańczuk podpisał umowę na wykonanie ekspertyzy technicznej stanu konstrukcji budynku i instalacji  wraz z opinią mykologiczną obiektu. Zadaniem firmy będzie również przygotowanie dwóch koncepcji wykorzystania powierzchni wewnątrz budynku na cele publiczne. Pierwsza część zadania, czyli ekspertyza, ma być gotowa w ciągu 45 dni. Na przygotowanie koncepcji wykorzystania budynku, uwzględniającej zalecenia Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, wykonawca ma 90 dni. Za oba zadania gmina zapłaci w sumie blisko 53 tys. złotych.

Wybudowany w 1903 r. według projektu Józefa Piusa Dziekońskiego, na zlecenie Leonii Rudzkiej, budynek był przeznaczony na internat dla dziewcząt. Budynek nawiązuje do stylu willi szwajcarskich. Bryła jest rozczłonkowana, z łamanym dachem, drewnianymi dekoracjami elewacji oraz zdobioną drewnianą werandą. To kolejna konstancińska willa, którą samorząd zamierza odrestaurować. Obecnie trwają prace modernizacyjne przy Willi Kamilin oraz Gryf.