Kierunek dworzec

0
224

W środę 11 grudnia w Centrum Edukacyjno-Multimedialnym odbyła się konferencja poświęcona tematowi zagospodarowania terenu dworca PKP w Piasecznie. Połączona z wystawą i prezentacją prac studentów Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, była wynikiem współpracy pomiędzy uczelnią a Urzędem Gminy.

W ramach konferencji dr inż. arch. Tomasz Majda, Prezes Towarzystwa Urbanistów Polskich, wygłosił wykład „Rola dworca w strukturze przestrzeni miasta”. Był on wprowadzeniem do dyskusji panelowej pod hasłem „W poszukiwaniu przestrzeni wokół dworca”.

W każdej z prezentowanych prac studentów szczególnie podkreślane były dwa aspekty: połączenie dworca z centrum Piaseczna oraz rola dworca i jego okolicy jako wizytówki miasta.

– Dziś wiemy, jak wygląda ta przestrzeń, jednak musimy odpowiedzieć sobie na pytanie: czy musimy tylko zorganizować setki miejsc parkingowych dla samochodów, czy jednak chcemy postawić na rozwój komunikacji miejskiej, pieszej i rowerowej – mówi  Robert Widz wiceburmistrz gminy Piaseczno. – Studenci zaprojektowali w okolicy dworca tereny urządzonej zieleni miejskiej oraz ciągi piesze, pozwalające bezpiecznie i w otoczeniu przyjaznym człowiekowi przemieszczać się w wybranych kierunkach, a także budynki o funkcjach usługowych.

Doktor Majda porównywał w swoim wykładzie Piaseczno do Sopotu, gdzie w podobnej sytuacji wybudowano tunel, który uwolnił plac przed dworcem od komunikacji kołowej.

– Może dla niektórych wydaje się to pomysłem z kategorii science fiction w naszych realiach. Skoro zrealizowano to w Sopocie, to może u nas też by się udało zrealizować taką odważną inwestycję – zastanawia się Robert Widz. – Na razie planujemy nawiązać współpracę ze spółkami PKP, ponieważ teren, o którym mówimy, nie jest własnością gminy, a sam dworzec jest dzierżawiony. Trwają również prace na planem miejscowym dla tego terenu – wyjaśnia.