Każdy może być wolontariuszem

76

Startuje Powiatowa Baza Wolontariatu w Piasecznie. Pozwoli ona łączyć osoby potrzebujące konkretnego wsparcia z tymi, którzy są gotowi nieść pomoc określonego rodzaju.

Ludzi, którzy potrzebują wsparcia i pomocy drugiego człowieka, nie brakuje. Często ich sytuację mogłoby poprawić całkiem niewielkie wsparcie ze strony innych. I z takim zamysłem powstaje baza. Nie brakuje bowiem również ludzi gotowych do niesienia pomocy, lubiących działać, dzielić się z innymi. Powiatowa Baza Wolontariatu pod skrzydłami Członka Zarządu Powiatu Ewy Lubianiec, ma za zadanie „połączyć w pary” obie strony takiej relacji.

Wystarczy odrobina wolnego czasu i gotowość do zrobienia czegoś dla innych bezinteresownie. Każdy ma jakieś zasoby, którymi może się podzielić. Niekiedy wystarczy czyjaś obecność, rozmowa, wspólne działanie.

Wolontariuszem może zostać prawie każdy. Do bazy za zgodą rodziców mogą przystąpić już osoby, które ukończyły 13 lat. Wiek, zawód, wykształcenie czy sprawność fizyczna nie mają znaczenia. Oczywiście mile widziani są na przykład studenci rehabilitacji, psychologii, medycyny czy prawa, którzy mogliby udzielać bardzo konkretnej pomocy, ale każdy wolontariusz ma szansę znaleźć osobę potrzebującą pomocy zgodnej z jego predyspozycjami, umiejętnościami czy pasjami. Zadania mogą być różne. Począwszy od zrobienia zakupów osobie niepełnosprawnej, starszej czy chorej, przez pomoc w odrabianiu lekcji, czytanie książek, wspólne wyjścia na spacer, do kina czy teatru, pomoc w załatwieniu spraw urzędowych czy dotarciu do lekarza.

Pomoc dedykowana będzie osobom niepełnosprawnym (dzieciom i dorosłym), opiekunom osób zależnych, osobom starszym czy rodzinom wielodzietnym mieszkającym na terenie powiatu.

Jak to zrobić? Na stronie internetowej powiatu www.piaseczno.pl znajdują się wszelkie informacje na temat bazy. W odpowiedniej zakładce można również znaleźć formularze dla wolontariuszy oraz osób potrzebujących pomocy. Należy je wypełnić i wysłać na adres mailowy: . To również adres kontaktowy do koordynatorki Powiatowej Bazy Wolontariatu Edyty Banasiewicz, która chętnie odpowie na dodatkowe pytania.

Wolontariat przynosi korzyści nie tylko osobom otrzymującym pomoc. To również cenne doświadczenie dla pomagających. Często daje poczucie spełnienia, pozwala nawiązać ciekawe znajomości, ale też rozwinąć nowe umiejętności i poszerzyć wiedzę.