Kanalizacja w promocji czy kara?

0
383

Metodą kija i marchewki gmina zachęca mieszkańców do przyłączania się do sieci kanalizacyjnej.

Na stronie internetowej gminy pojawiło się chwytliwe hasło zachęcające do podłączania nieruchomości do obsługiwanej przez Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Piasecznie sieci kanalizacyjnej. Przyłącz nieruchomość w „Promocji za 0 zł” brzmi kusząco, ale na wypadek gdyby metoda „marchewki” nie zadziałała, PWiK w informacji dorzuca też „kij”. Zarząd spółki informuje, że w najbliższym czasie przeprowadzone zostaną kontrole nieruchomości, które pomimo możliwości technicznych nie zostały przyłączone przez właścicieli do miejskiej sieci kanalizacyjnej. Przeprowadzą je uprawnieni do tego strażnicy miejscy.
Sprawdzą szambo i rachunki
– W trakcie kontroli właściciele nieruchomości zostaną poinformowani o obowiązku przyłączenia posesji do sieci kanalizacyjnej i o sankcjach grożących za niewykonanie tego obowiązku. Sprawdzany będzie faktyczny sposób odprowadzania ścieków z nieruchomości oraz umowy i rachunki za wywóz nieczystości ciekłych – informuje PWiK. Z obowiązku zwolnione mogą być nieruchomości wyposażone w przydomową oczyszczalnię ścieków spełniającą określone w przepisach parametry. Jeśli mimo interwencji Straży Miejskiej właściciel nieruchomości nie podejmie kroków zmierzających do podłączenia jej do sieci kanalizacyjnej, PWiK na mocy upoważnienia wydanego przez Radę Miejską w 2012 roku wyda decyzję administracyjną nakazującą wykonanie przyłącza.
– Decyzja ta podlegać będzie egzekucji administracyjnej, a dodatkowo właściciel nieruchomości, który nie wykona tego obowiązku, podlegać będzie karze grzywny do 50 000,00 zł – czytamy w informacji.
Oszczędność 1 123 zł
Postanowiliśmy sprawdzić, co się kryje w „Promocji za 0zł”. Oznacza to, że spółka przejmie na siebie koszty związane z opracowaniem warunków technicznych i wykonaniem projektu przyłącza kanalizacyjnego. Zgodnie z zamieszczonym na stronie internetowej przedsiębiorstwa cennikiem oznacza to dla właściciela nieruchomości oszczędność 1 123 złotych: 123 zł kosztuje bowiem określenie warunków technicznych przyłączenia wodociągowego oraz 1 000 zł wykonanie projektu przyłącza. A co z kosztami wykonania przyłącza? Te są ustalane indywidualnie w zależności od konkretnych warunków technicznych dla wykonania instalacji. Koszty „stałe” wyglądają następująco: koszt wykonania 1 metra bieżącego przyłącza kanalizacyjnego wynosi 150 zł netto + 23% VAT; koszt studni rewizyjnej wynosi 850 zł netto + 23% VAT (wykop do głębokości 1,8 m w terenie nieutwardzonym, powyżej 1,8 m cena ulegnie zmianie). Do tego dochodzi koszt odtworzenia nawierzchni (cena netto + 23% VAT): droga gruntowa – 30 zł/m2, nawierzchnia tłuczniowa – 70 zł/m2, kostka betonowa – 170,00 zł/m2, nawierzchnia asfaltowa – 195,00 zł/m2. Oczywiście właściciel nieruchomości może przyłącze po otrzymaniu warunków technicznych wykonać bez pośrednictwa PWiK. Jeśli jednak wybierze gminną spółkę, w ramach promocji oferowane jest również rozłożenie płatności na raty. Jeśli koszt wyniesie do 10 tys. zł – na maksymalnie 24 równe raty, jeśli przekroczy 10 tys. zł albo sytuacja właściciela jest wyjątkowo trudna – na 36 rat. Szczegółowy regulamin jest dostępny na stronie internetowej www.pwikpiaseczno.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz
Podaj swoje imię