Jubileuszowy Jarmark Hubertowski

195

Stowarzyszenie Przyjaciół Zalesia Górnego organizuje XV Jarmark Hubertowski. O imprezie, która odbędzie się 14 czerwca, opowiadają Jolanta Jarosz-Hryniewicz i Ewa Kozłowska.

Agnieszka Deja: Skąd wziął się pomysł obchodzenia jarmarku w Zalesiu Górnym?
Jolanta Jarosz-Hryniewicz: Jarmark Hubertowski to cykliczne wydarzenie kulturalno-sportowe. Pomysłodawcą pierwszego jarmarku był pan Andrzej Swat, a do organizacji przyłożyły rękę wszystkie środowiska społeczne i instytucje. Trzeba powiedzieć, że był to wtedy oryginalny pomysł, jarmark był organizowany ze składek SPZG i datków od sponsorów, przy minimalnym nakładzie środków gminnych. Były wystawy psów nierasowych, rozmaite konkursy, wystawy malarskie, występy taneczne i wokalne dzieci i młodzieży. Jest to dobre miejsce i czas na podsumowanie całego roku pracy i na pokazanie szerokiemu gronu swoich osiągnięć i talentów. Największym naszym osiągnięciem była wydana w 2000 roku książka „Zalesie Górne 1930-2000”, zaprezentowana po raz pierwszy na Jarmarku Hubertowskim. Autorami byli Andrzej Swat, Grzegorz Fryszczyn i ks. Wiktor Ojrzyński, ale materiałów, zdjęć i bezcennych informacji dostarczyli mieszkańcy Zalesia, którzy mieszkają tu od dziesiątek lat. Z pięknych pamiątkowych fotografii powstała wystawa, którą z ogromnym zainteresowaniem obejrzało wielu mieszkańców i gości Zalesia. Na jednym z jarmarków malowana była „Panorama Zalesia”. Każdy mógł domalować jakiś fragment, powstał więc barwny, ciekawy obraz, który był pokazywany w wielu miejscach naszego powiatu.
Ewa Kozłowska: Na kolejnych jarmarkach atrakcje zmieniały się i mieliśmy: rozkładanie balonu, który przywiózł znany baloniarz Jerzy Góźdź, a pomagali dr Karwowski z synem Rafałem, skoki na bungee z wysokiego dźwigu, prezentacje wozów strażackich, naukę tańca i udzielania pierwszej pomocy, promocję zdrowej żywności. Wiedza ta może okazać się bezcenna w różnych sytuacjach. Na każdym jarmarku mieszkańcy mogli wygrać na loterii setki roślin hodowlanych. Tym samym zachęcaliśmy do dbania o swoje otoczenie. Tradycyjnie przygotowywany był bieg św. Huberta o puchar szczepu ZHR Watra i zawsze rozgrywane były mecze piłki nożnej, pod patronatem klubu sportowego „Hubertus”.
A.D.: Na czym skupi się tegoroczny Jarmark Hubertowski?
J.J.H.: Na tegorocznym Jarmarku chcemy szczególnie promować osiągnięcia naszych mieszkańców. Do tej pory jarmark był wydarzeniem, w którym zawsze brały udział szkoły: podstawowa, gimnazjum i muzyczna, przedszkola, Klub Seniora, Stowarzyszenie „Razem Lepiej”, miejscowi lekarze, harcerze ze szczepu „Watra”, chór parafialny, zalesiańscy artyści i cała rzesza wolontariuszy.
Jarmark to nie tylko okazja do spotkania mieszkańców, to także dobra zabawa i możliwość wzięcia udziału w licznych atrakcjach muzycznych i sportowych. Tradycyjnie rozpoczynamy odśpiewaniem piosenki o Zalesiu. Muzykę do niej i pierwsze słowa napisał Stanisław Szczyciński, potem mieszkańcy dopisywali nowe zwrotki. W tym roku do świętowania zapraszamy równolatków Zalesia i twórców pierwszego jarmarku. Koncert z dedykacją dla nich przygotowuje młodzież z naszych szkół. Zaprezentujemy najnowsze dzieło członków SPZG – przygotowywany pod kierownictwem Mirosława Grzyba i Ewy Kozłowskiej szlak historyczno-przyrodniczy. Zaprosimy do współpracy przy jego tworzeniu osoby zainteresowane historią i naturą naszej okolicy. Są to niezwykle ciekawe tematy, mam nadzieję, że szczególnie nowi zalesianie będą tym zainteresowani. Jak zawsze odbędzie się turniej szachowy o puchar sołtysa, łuczniczy „Sokole oko” i turniej gier logicznych i strategicznych o Puchar prezesa SPZG. W ramach parku rozrywki dla najmłodszych zobaczymy najnowszy wóz strażacki i dotkniemy go. Będzie miasteczko ruchu drogowego, dmuchane zjeżdżalnie, a przedszkole „Zegar Słoneczny” poprowadzi program edukacyjny dla dzieci, cieszący się zawsze dużym zainteresowaniem. Na koniec zagrają trzy zespoły „Kultywacja”, „Mikroklimat” i „Pub 99”. Na terenie boiska będzie kilka punktów gastronomicznych, więc można będzie skosztować potraw przygotowanych przez szkoły, Klub Seniora i w punkcie karczmy „Stara Chata”.
A.D.: Gdzie można znaleźć dodatkowe informacje na temat tegorocznego jarmarku?
J.J.H.: Dodatkowe informacje będą na stronach Zalesia Górnego: www.zalesie-gorne.pl. Prosimy także o odwiedzanie Stowarzyszenia Przyjaciół Zalesia Górnego na Facebooku.
Serdecznie zapraszamy również Dobrodziejów do współpracy i wsparcia jarmarku. Zgłoszenia prosimy kierować na adres: , tel. 22 3762194.
E.K.: Prosimy wszystkich mieszkańców o zarezerwowanie czasu w dniu 14 czerwca na radosne spotkanie na boisku Klubu Sportowego „Hubertus”!