Inwestycje w sołectwach

0
501

W 2018 r. za pieniądze z funduszu sołeckiego zrealizowanych zostanie kilka naprawdę ciekawych projektów.

 

Pieniądze z funduszu sołeckiego mają służyć przede wszystkim poprawie warunków życia mieszkańców sołectw. Środki wydawane są zgodnie z wnioskiem mieszkańców, który uchwala się na zebraniu wiejskim. Można je spożytkować na różne rzeczy, wszystko zależy od pomysłów, a tych z pewnością nie brakuje. Postanowiliśmy przyjrzeć się temu, jakie inwestycje mają być realizowane w 2018 r. Na początek sprawdziliśmy gminy: Konstancin-Jeziorna, Góra Kalwaria oraz Prażmów.

Wypoczynek i place zabaw

W Górze Kalwarii, poza takimi przedsięwzięciami, jak budowa chodnika przy ulicy Głównej w Czachówku czy wydatków na oświetlenie uliczne, część pieniędzy ma zostać przeznaczona na coś, co bez dwóch zdań powinno ucieszyć najmłodszych mieszkańców sołectw. Na terenie szkoły podstawowej w Brześcach za 10 tysięcy zł ma powstać ścieżka edukacyjna „Zielona Klasa”. Przy wsparciu środków z funduszu sołeckiego planowana jest również rozbudowa łącznie aż 10 placów zabaw w gminie – w Baniosze, Czaplinku, Kątach, Łubnej, Pęcławiu, Sierzchowie, Szymanowie, Tomicach i Wincentowie. W Podgórze z kolei ma powstać miejsce czynnego wypoczynku, na które zostanie wydane z funduszu ponad 25 tysięcy zł.

Zajęcia i warsztaty kulinarne

Wiele ciekawych pomysłów realizowanych w ramach środków dla mieszkanców sołectw możemy zauważyć także w gminie Konstancin-Jeziorna. We wsi Habdzin, Opacz oraz Gassy organizowane będą warsztaty kulinarne, w gminnym przedszkolu Nr 5 królować będzie robotyka i zajęcia plastyczne, a w Turowicach seniorzy otrzymają możliwość podniesienia swoich umiejętności komputerowych. Mieszkańcy Kawęczynka za to miło spędzą czas na warsztatach z decoupage. Co do wydarzeń, spora część funduszu pójdzie na imprezy kulturalne takie jak obchody 160-lecia Czarnowa czy imprezy z okazji Dnia Dziecka.

Ponad 540 tysięcy złotych

Bardzo dużo pozycji odnajdujemy w uchwale budżetowej Prażmowa. Dzięki funduszowi sołeckiemu w gminie rozbudowane zostaną place zabaw, wybudowane zostaną chodniki (Bronisławów), poprawione będzie oświetlenie uliczne oraz drogi. We wsi Jeziórko robotnicy wyremontują budynek Ochotniczej Straży Pożarnej. Mieszkańcy sołectwa Krępa będą mogli zorganizować akcję „Rusz się Krępo”, a ponadto skorzystają z różnych spotkań integracyjnych oraz wyjazdu do teatru. To oczywiście tylko mały fragment całości, ogółem plan na 2018 r. zakłada wydatek ponad 544 tysięcy zł.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz
Podaj swoje imię