I Piaseczyńskie Dyktando

253

W niedzielę 28 maja wystartuje pierwsza edycja dyktanda w Piasecznie.

Dyktando odbędzie się 28 maja w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej nr 5 im. K.K. Baczyńskiego w Piasecznie. W konkursie mogą brać udział wszyscy mieszkańcy Gminy Piaseczno bez względu na wiek. Dyktando podzielono na dwie kategorie: o 11.00 rusza „Poziom żółwia”, w którym mogą wystartować osoby do 18 roku życia oraz uczniowie szkół średnich, którzy ukończyli 18 lat i są mieszkańcami gminy Piaseczno. O 12.30 startuje „Poziom gżegżółki” dla osób powyżej 18 lat, które mieszkają na terenie gminy Piaseczno.
Zgłoszenia udziału w dyktandzie będzie można dokonać, wypełniając internetowy formularz rejestracyjny na stronie internetowej lub dostarczając wypełniony formularz rejestracyjny do biblioteki. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 20 maja 2017, udział w konkursie jest bezpłatny. Nagrodami dla najlepszych są bony upominkowe.
Teksty dyktand odczyta Krystyna Czubówna, która spotka się także z mieszkańcami Piaseczna na rynku podczas obchodów jubileuszu Doroty Gellner, organizowanego przez bibliotekę. Organizatorem konkursu jest Gmina Piaseczno i Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Piaseczno. Partnerem wydarzenia jest Młodzieżowa Rada Piaseczna.
– Cieszy nas, że współuczestniczymy w organizacji I Piaseczyńskiego Dyktanda. To dla nas, pracowników biblioteki, ciekawe wyzwanie. Myślę, że warto wziąć udział i zapisać się, sprawdzić swoje umiejętności w dziedzinie poprawnego władania językiem polskim, a przy okazji dobrze bawić i mieć okazję posłuchać wyjątkowego głosu Krystyny Czubówny – mówi Sylwia Chojnacka-Tuzimek, Specjalista do spraw promocji w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Piaseczno
– Pomysł na organizację dyktanda wyszedł od radnej Rady Miejskiej, następnie pani wiceburmistrz stwierdziła, że fajnie by było, jakbyśmy zajęli się tym projektem razem z Biblioteką Publiczną w Piasecznie. Od słowa do czynu i tak 28 maja Piaseczno będzie miało swoje dyktando. Mam świadomość tego, że język polski staje się dla wielu Polaków coraz mniej istotny, szczególnie w czasach, gdzie najważniejszy jest angielski, a poprawność gramatyczna i językowa nie mają w Internecie dużego znaczenia. Dlatego uważam, że trzeba przypominać wszystkim, jak pięknym językiem jest polski. Stąd też mamy nadzieję, że dyktando zostanie bardzo dobrze odebrane wśród mieszkańców gminy Piaseczno – mówi Janek Ciechomski Przewodniczący Młodzieżowej Rady Gminy Piaseczno.
Zachęcamy mieszkańców do sprawdzenia się w pierwszym piaseczyńskim dyktandzie.