Gryf jak nowy

0
603

Willa Gryf jest już prawie gotowa. Niestety samorząd ma problem z uzyskaniem obiecanej dotacji na modernizację budynku.

Remont liczącej 114 lat willi przy ul. Sobieskiego w Konstancinie-Jeziornie rozpoczął się wiosną ubiegłego roku. Zadaniem wykonawcy była częściowa rozbiórka i przebudowa budynku, remont fragmentów będących w dobrym stanie oraz wykonanie nowych przyłączy. W związku z różnymi napotkanymi po drodze niespodziankami, termin zakończenia inwestycji uległ przesunięciu. Obecnie sama Gmina ma interes w przedłużaniu terminu zakończenia budowy. Ma to związek z nieco absurdalną sytuacją dotyczącą dofinansowanie przedsięwzięcia przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska.

– Mieliśmy obiecane dofinansowanie w kwocie 2,5 mln zł, ale w międzyczasie zmieniły się procedury i NFOŚ kazał nam ponownie złożyć wniosek – relacjonuje burmistrz Kazimierz Jańczuk. To wydłużyło całą drogę formalną. – Problem polega na tym, że dofinansowanie można uzyskać tylko dla trwających inwestycji, a nie mogę w nieskończoność odwlekać zakończenia budowy – zaznacza Jańczuk. – Po drugie oferowana obecnie kwota jest znacznie niższa niż pierwotnie deklarowana – 1,1 mln zł – dodaje burmistrz. I nie ukrywa, że sytuacja jest problematyczna dla samorządu i nie wiadomo, jak się skończy. Tymczasem wykonawca prace budowlane wykonał i do zakończenia inwestycji potrzebne są już tylko zgody na użytkowanie budynku od odpowiednich służb.

W odrestaurowanej willi Gryf będzie funkcjonowała Biblioteka Publiczna, która przeniesie się tu ze starej lokalizacji. Pierwsze piętro będzie należało do Konstancińskiego Dom Kultury, a na drugie z wynajmowanych pomieszczeń przy ul. Sobieskiego 6 przeprowadzi się świetlica środowiskowa dla dzieci i młodzieży. Biblioteka i świetlica najprawdopodobniej rozpoczną swoją działalność 3 lutego 2020 roku. Modernizacja zabytkowej willi przy ul. Sobieskiego ma kosztować ponad 6 mln złotych.