Grupa interwencyjna

0
404

Od 1 listopada w gminie działa Grupa Utrzymania Terenów Publicznych, nazywana roboczo „interwencyjną”.

Jak przekonują władze gminy, zespół powstał, aby w sprawny i szybki sposób można było reagować na wszelkie wezwania ze strony mieszkańców, na przykład o przewróconym znaku czy wyrwie w drodze.

–Nadrzędnym celem będzie jednak stała, bieżąca konserwacja ławek, koszy, wiat przystankowych, urządzeń do zabawy oraz ogólne dbanie terenów publicznych – wyjaśnia Piotr Chmielewski, rzecznik burmistrza Góry Kalwaria. – Gmina zawiaduje obecnie około 30 placami zabaw, na których trzeba kosić trawę, prowadzić przeglądy urządzeń, a także je naprawiać. Grupa nie będzie  zajmowała się zamiataniem ulic. Bieżące sprzątanie Gmina zleca innemu wykonawcy.

Grupa wchodzi w skład gminnej jednostki Administracji Budynków Komunalnych, a jej kierownikiem został Stanisław Fijka, inspektor Wydziału Gospodarki Komunalnej, przesunięty z Urzędu Miasta i Gminy. Oprócz kierownika w grupie jest trzech dotychczasowych pracowników, konserwatorów z ABK.

Zaoszczędzić, a nie dopłacać

– Grupa została tak pomyślana, aby Gmina nie musiała do niej dopłacać, a wręcz przeciwnie, nawet zaoszczędzić – dodaje rzecznik burmistrza.  – Wiele z tych działań, o których wspomniałem, musiało być do tej pory zlecanych na zewnątrz. Usługi podrożały, a poza tym czasem dość długo musieliśmy czekać, aż zostaną one zrealizowane.

Do końca roku Gmina nie wyda na utrzymanie grupy żadnych dodatkowych środków, ponieważ  pracownicy i tak byli zatrudnieni, a teraz otrzymali inne zadania. W przyszłym roku Gmina planuje zakup dodatkowego  sprzętu, aby grupa mogła realizować szerszy zakres gminnych zleceń: myjkę ciśnieniową do mycia między innymi wiat przystankowych, koszy na odpadki, specjalne podkaszarki do likwidacji zakrzaczeń, zagęszczarkę przydatną przy naprawach chodników i ulic.

Od 1 listopada trwa okres rozruchowy grupy. Władze przyglądają się, jak działa i co należy poprawić. Grupa na początek naprawiła wszystkie popsute ławki i kosze w mieście, wyprostowała znaki przy drogach gminnych, interwencyjnie, „na zimno” naprawiła drogi w kilku miejscowościach. Likwiduje również zakrzaczenia, a także pomaga przy imprezach miejskich, gdzie trzeba przenieść i ustawić niektóre elementy.

Zadbają o skarpę

Według zapewnień urzędu, od początku nowego roku kierownik grupy będzie dysponował telefonem i adresem e-mail. Każdy będzie mógł zatelefonować lub napisać i wskazać miejsce, w którym doszło do usterki, czy istnieje zagrożenie bezpieczeństwa.

–  W połowie przyszłego roku planowane jest zatrudnienie dodatkowych 2-3 osób, których zadaniem będzie stałe dbanie o park powstały na skarpie wiślanej – mówi Piotr Chmielewski. –  Na skarpie przebudowanej za około 3 mln zł wykonawca nasadził tysiące nowych roślin. Do końca czerwca 2020 roku, zgodnie z umową, firma powinna dbać o roślinność. Do tej pory tego nie robiła, Gmina była zmuszona za ciężkie pieniądze wynająć innego wykonawcę, aby opielił skarpę. Koszty te obciążyły firmę unikającą wypełnienia zobowiązań. Od lipca 2020 gwarancja przestanie obowiązywać i o utrzymanie skarpy będzie musiał zadbać samorząd. Z kalkulacji wynika, że tańszym rozwiązaniem będzie właśnie zrobienie to we własnym zakresie – przekonuje rzecznik.