Zdroje uliczne

0
322

W październiku zostały zamontowane w mieście dwa uliczne zdroje z wodą pitną. Jeden jest  ustawiony na rynku, drugi u zbiegu ulic ks. Sajny i bp. Wierzbowskiego. Zdroje zostały wykonane we Włoszech, takie same stoją w Mediolanie.

Gmina wyłożyła pieniądze, ale pomysł jest jednej z mieszkanek. Aleksandra Górecka zgłosiła go do Budżetu Obywatelskiego 2019, jako projekt „Piękne i czyste miasto” . W ramach jego realizacji zaplanowane jest też,  ustawienie nowoczesnych, przeszklonych i oświetlonych słupów ogłoszeniowych. Powinny niebawem pojawić się na ulicach miasta. Koszt realizacji, czyli zakupu, transport i montażu zdrojów, wyniósł w sumie 12 tys. 621 zł.

– Warto wspomnieć, że zdrój przy skrzyżowaniu ulic Sajny i Wierzbowskiego stanął prawie w tym samym miejscu, gdzie kiedyś znajdowała się pompa, z której korzystali mieszkańcy – mówi Robert Korczak z biura promocji i informacji. – Teraz zaś wodę nabierają tu często rowerzyści, gdyż ulica Sajny to część bardzo popularnej rowerowej trasy.

W Górze Kalwarii znajduje się jeszcze jeden, inaczej wyglądający, uliczny zdrój z wodą pitną. Zainstalowany był około 10 lat temu przez Zakład Gospodarki Komunalnej. Stoi na rogu ulic Sajny i Piłsudskiego.