Fot.: Wojciech Zmysłowski Fot.: Wojciech Zmysłowski

Faceci z babami w "gastronomiku"

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Szkoła gastronomiczna w Górze Kalwarii jest ostatnio oczkiem w głowie powiatu. Nie tylko dlatego, że zarząd powiatu właśnie tu nakręcił film z życzeniami wielkanocnymi.

 

Krótki film, w którym starosta Wojciech Ołdakowski wraz ze swoim zastępcą Arkadiuszem Strzyżewskim oraz Ksawerym Gutem przygotowują świąteczne baby, mazurki i baranki, a następnie składają mieszkańcom powiatu świąteczne życzenia, pojawił się na stronie internetowej powiatu oraz w portalach społecznych starostwa. Samorządowcy skorzystali z gościnności szkoły i pod czujnym okiem uczniów doskonale się bawili, tworząc swoje cukiernicze dzieła.

Zespół Szkół Zawodowych im. ppor. E. Gierczak w Górze Kalwarii kieruje swą ofertę do osób zainteresowanych przede wszystkim pracą w branży gastronomiczno-hotelarskiej. Oferta szkoły poszerzy się jednak od nowego roku szkolnego. W trzyletniej szkole branżowej I stopnia nadal będzie można się przygotowywać do zawodu kucharza. Czteroletnie technikum zaś nieco zmodyfikuje swoje profile. W roku szkolnym 2018/2019 będzie kształcić w dwóch kierunkach: technik żywienia i usług gastronomicznych z elementami dietetyki i fitnessu oraz technik hotelarstwa z elementami turystyki.

– Szkoła stawia na innowacyjność i kreatywność, myśląc o przyszłości swoich absolwentów – uzasadnia modyfikację profili wicestarosta Arkadiusz Strzyżewski. Samorząd stara się wspierać szkołę.

Uczniowie "gastronomika" nie tylko korzystają z dobrze wyposażonych pracowni i warsztatów, ale też wzbogacają swoje doświadczenie, jeżdżąc na targi gastronomiczne i uczestnicząc w konkursach kulinarnych. Odbywają również obowiązkowe praktyki zawodowe w restauracjach najlepszych warszawskich hoteli oraz zapraszają mistrzów do wspólnego gotowania. W szkole działają też powołane przez uczniów koła zainteresowań: koło cukiernika, koło carvingu i koło dietetyka. Mogą też w trakcie nauki ukończyć kurs barmański, kelnerski, baristy czy cukiernictwa, które szkoła organizuje dla uczniów bezpłatnie w ramach unijnego projektu.

– Uwieńczeniem tych wysiłków niewątpliwie może być dla uczniów wyjazd na płatne praktyki zawodowe do Grecji. W tej sprawie szkoła złożyła wniosek w ramach programu Erasmus – informuje Strzyżewski.

Z myślą głównie o uczniach technikum, powiat podpisał pod koniec marca porozumienie o współpracy z Altera Sp. z.o.o., właścicielem czterogwiazdkowego hotelu "Sielanka nad Pilicą" w Warce. Na jego mocy uczniowie obu kierunków technikum będa odbywać praktyki w hotelu.

– Cieszymy się, że się udało – mówi członek zarządu Ksawery Gut, który podpisał umowę z ramienia Powiatu. – „Sielanka” to idealne miejsce na warsztaty i praktyki, hotel jest bardzo nowoczesny. To także bardzo dobry PR dla szkoły oraz sygnał dla potencjalnych pracodawców: nasi uczniowie mają wiedzę praktyczną i umiejętności, których potrzebujecie – podkreśla.

Szkoła planuje także w najbliższym czasie nawiązać współpracę z firmą Arche, która zarządza siecią hoteli i restauracji w całej Polsce, a ostatnią inwestycję zrealizowała 200 metrów od budynku mieszczącej się przy ul.Dominikańskej 9E szkoły. Chodzi o trzygwiazdkowy hotel, który powstał na terenie byłych koszar wojskowych.

– Praktyki zawodowe, staże czy praca w tym miejscu dla naszych absolwentów to wartość dodana dla odrestaurowanych i zagospodarowanych, po 15 latach niemocy, kalwaryjskich koszarowców. Cieszy fakt, że skorzystają na tym także nasi uczniowie – nie kryje zadowolenia wicestarosta Strzyżewski.

Dzień otwarty w szkole odbędzie się w najbliższy piątek 6 kwietnia w godzinach 17.00-18.30.

Reklama

Strona społecznościowa

Reklama

Reklama