Eko czytanie

0
517

Biblioteka w Górze Kalwarii promuje nie tylko czytanie, lecz także postawę ekologiczną.

Gminna Biblioteka Publiczna w Górze Kalwarii 20 lipca ruszyła z akcją Młodzi Eko-Czytelnicy. Ma ona na zadaniu wskazanie młodszym użytkownikom instytucji ciekawych książek o tematyce ekologicznej. Są wśród nich pozycje dotyczące segregacji śmieci, zero waste i ochrony lasów, oznaczono je również specjalną naklejką planety.

– Jako biblioteka podejmujemy różne działania proekologiczne. W 2018 oraz 2019 roku odbyły się dwie akcje „Drzewko za makulaturę”, w duchu recyklingu zorganizowaliśmy dwa charytatywne kiermasze książki, a w styczniu tego roku organizowaliśmy spotkanie z autorką książki „Nie śmieci” z Julią Wizowską – mówi Agnieszka Bogucka z biblioteki. – Sukcesywnie poszerzamy ofertę książek mówiących o zmianach klimatycznych, ograniczeniu odpadów i wzbogacaniu bioróżnorodności w przyrodzie. Widzimy coraz większą potrzebę ze strony naszych czytelników na takie pozycje. Aby łatwiej je było znaleźć na półkach zostały dodatkowo oznaczone symbolem – planetą.

Bibliotekarze przyznają, że poza wskazywaniem interesujących tytułów książek chcieli również skupić się na rozwoju świadomości ekologicznej wśród najmłodszych, stąd też pomysł na szycie własnych torebek wielokrotnego użytku, które czytelnicy mogą otrzymać podczas wizyty w placówce.

– Skupiamy się na ograniczeniu zużycia plastiku. Dzieci w zamian za wypożyczenie książki z działu o ekologii otrzymują zestaw woreczków wielokrotnego użytku na owoce i warzywa, by używać ich podczas zakupów zamiast jednorazowych torebek foliowych. Akcja cieszy się dużym zainteresowaniem, a entuzjazm, z jakim podchodzą do niej zarówno dzieci, jak i ich rodzice, utwierdza nas w przekonaniu, że był to dobry pomysł i planujemy już kolejne podobne akcje – stwierdza Agnieszka Bogucka.

Akcja trwa do końca sierpnia lub do wyczerpania zapasów woreczków wielorazowych. Natomiast książki dostępne będą dla najmłodszych czytelników cały czas.

Czytaj także: Wystawa malarstwa Aleksandra Ryszki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz
Podaj swoje imię