Dzień uwalniania książek – relacja

0
543

W poniedziałek, 8 czerwca 2015 roku, Powiatowa Biblioteka Publiczna w Piasecznie przy ul. Chyliczkowskiej 12 zorganizowała akcję „Dzień uwalniania książek”.

Tego dnia w godzinach otwarcia biblioteki (12.00-19.00) czytelnicy mieli okazję dokonać wymiany swoich książek na inne.
Bibliotekarze przy tworzeniu tego wydarzenia zainspirowali się modnym na całym świecie zjawiskiem bookcrossingu, które również w Polsce od kilku lat zaczyna nabierać na popularności. Czym właściwie jest bookcrossing? To po prostu wymiana książek, prowadzona w wielu formach. Bardzo popularny jest sposób, kiedy to w wyznaczonym miejscu ludzie zostawiają niepotrzebne im książki, a sami zabierają te zostawione przez innych, które ich ciekawią. Niektórzy oznaczają swoje książki, piszą swoje imiona i miejsca zamieszkania, by następny posiadacz egzemplarza mógł poznać jego wędrowniczą historię. Modne jest także zostawianie książek na ławkach w parku itp.
Pracownicy Powiatowej Biblioteki Publicznej wykorzystali bookcrossing w nieco inny sposób. Czytelnicy mogli przebierać wśród wielu książek, które bibliotekarze wyłożyli przed budynkiem biblioteki. Przyjęliśmy zasadę wymiany względnie nowych książek, wydanych w ostatnich paru latach. Każda osoba, która przyniosła dowolną ilość swoich książek, mogła zabrać taką samą pulę z tych zaproponowanych przez bibliotekę. Dzięki temu skorzystała także biblioteka: jej księgozbiór wzbogacił się o około setkę nowych egzemplarzy! Wśród darów, które czytelnicy dostarczyli do biblioteki w ten dzień, była oczywiście literatura piękna, książki naukowe, dziecięce i młodzieżowe i wiele książek w językach obcych.
Ludzie, którzy wzięli udział w akcji również byli zadowoleni z książek, które udało im się pozyskać w zamian za swoje, niepotrzebne już im egzemplarze. Do biblioteki wciąż napływają zapytania o kolejna edycję „Dnia Uwalniania Książek”, która odbędzie się już wkrótce! Wszelkie informacje będą pojawiać się na oficjalnej stronie internetowej instytucji (http://pbp-piaseczno.eu), a także na jej oficjalnej stronie w portalu społecznościowym Facebook (http://facebook.com/pages/Powiatowa-Biblioteka-Publiczna-W-Piasecznie). Przypominamy wszystkim, że dary książkowe można składać w bibliotece całorocznie.

Paulina Kopczyńska
PBP w Piasecznie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz
Podaj swoje imię