Dzieci dostały odblaski

0
461

Lesznowolscy radni przekazali przedszkolom i szkołom prawie 2000 odblasków.

Radni przekazali odblaski dla przedszkolaków i uczniów klas 1-3 z terenu całej gminy Lesznowola.

– Używanie takiego odblasku jest bardzo ważne, szczególnie teraz, zimą, kiedy szybko zapada zmrok – mówi Magdalena Łyszcz, radna z Lesznowoli, która jest pomysłodawczynią przedsięwzięcia. – W akcję zaangażowali się wszyscy radni z naszej gminy. Ważne, aby dzieci nosiły odblaski nie tylko w drodze do szkoły, ale także w czasie wolnym. To bardzo istotne, gdy wokół szkoły jest duży ruch, a także w szkołach na peryferiach, gdzie ulice nie są tak dobrze oświetlone lub nie ma chodnika. Moim zdaniem zbyt wiele osób uczestniczy w kolizjach z udziałem samochodów, w 2018 r. w okolicy szkoły w Lesznowoli mieliśmy wypadek śmiertelny z udziałem pieszego. Tragedia ta bardzo mnie osobiście poruszyła, jestem mamą trójki dzieci i ich bezpieczeństwo jest dla mnie – podobnie jak dla wszystkich rodziców – priorytetem. Po długich bataliach w styczniu tego roku ostatecznie w Radzie Gminy Lesznowola przesądzono, że w miejscu wypadku zostanie z budżetu gminy wybudowana sygnalizacja świetlna. Nasza akcja odblaskowa jest niejako dopełnieniem działań mających na celu zapewnienie naszym mieszkańcom jak największego bezpieczeństwa.

Odblaski powinniśmy nosić wszyscy, nie tylko dzieci i nie tylko w obszarze niezabudowanym, jak chce przepis. Od 2013 roku bowiem piesi poza obszarem zabudowanym mają obowiązek noszenia odblasków od zmierzchu do świtu. Jednak większość potrąceń pieszych, do których dochodzi w nocy, ma miejsce właśnie w obszarach zabudowanych. Można powiedzieć, że tam jest po prostu więcej pieszych, niemniej na 3134 potrąceń pieszych, do których doszło w porze od zmierzchu do świtu w 2016 roku, aż 2643 miały miejsce w terenie zabudowanym.

Ewidentnie na wypadki z udziałem pieszych duży wpływ ma widoczność. Najwięcej pieszych ginie w zimie, czyli w okresie, kiedy dni są krótkie, a widoczność gorsza. Ofiary śmiertelne w listopadzie i grudniu 2016 roku stanowiły 46%, a w styczniu i lutym 43% wszystkich zabitych pieszych. Od maja do września tego samego roku było to od 17 do 20%.

Oczywiście zazwyczaj winna jest zbyt duża prędkość samochodów, jednak na to jako piesi wpływu nie mamy. Mamy natomiast wpływ na naszą widoczność. Odblaski powinniśmy nosić cały czas. Jeżeli idziemy przy drodze bez chodnika, a tym bardziej nieoświetlonej, koniecznie wyposażmy się w latarkę. Bezwzględnie pilnujmy też, aby dzieci nosiły odblaski.