Dzieci bez zabawek

W listopadzie podopieczni przedszkola numer 8 w Zalesiu Dolnym kolejny raz wzięli udział w projekcie „Przedszkole bez zabawek”.

Idea programu ma na celu nauczyć dzieci bawienia się nawet gdy w pobliżu nie ma lalek, klocków i misiów. Przedszkolaki mają za zadanie rozwijać swoją wyobraźnię i kreatywność. Walczą z nudą, wykorzystując pudełka, wstążki czy papier. Projekt trwa miesiąc, a kończy się konkursem ekologicznym.
W tym roku program realizowany był pod hasłem „Prawa dziecka na podstawie Króla Maciusia I Janusza Korczaka”. Finałem projektu był konkurs rodzinny, podczas którego przedszkolaki wraz z rodzicami mieli przygotować własnego eko-jeża. Do stworzenia zwierzaka posłużyły im surowce wtórne.
– W tym roku w przedszkolu nr 8 miała miejsce V edycja ekologicznego konkursu rodzinnego w ramach miesięcznego projektu edukacyjnego „Przedszkole bez zabawek”. Motywem przewodnim tym razem były jeże. Na konkurs wpłynęło 47 prac konstrukcyjnych. Każde z tych małych dzieł było bardzo oryginalne i wskazywało na dużą pomysłowość i kreatywność autorów, czyli właśnie to, co chcemy osiągnąć, kontynuując rokrocznie tradycję miesiąca bez zabawek – mówi Krystyna Bernacka, dyrektor przedszkola nr 8.
Konkurs odbył się pod patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Piaseczno, Zdzisława Lisa. Od 1 grudnia można było oglądać wystawę pokonkursową. Rodzice, dzieci oraz specjalnie powołane jury zdecydowali o zwycięskim projekcie. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpiło 10 grudnia. Obecnie w przedszkolu można oglądać pokonkursową galerię prac.