Dyktando z legendą

0
319

Ponad 100 osób zmierzyło się z ortograficznym wyzwaniem w Bibliotece Publicznej w Piasecznie. W tym roku tekst bardzo trudnego dyktanda, opowiadającego legendę o powstaniu miasta, przeczytała dziennikarka Marzena Rogalska.

W sobotę 30 listopada w CEM odbyło się 3. Piaseczyńskie Dyktando. Organizowany przez piaseczyńską bibliotekę pomysł radnej Eweliny Wójcik przypadł mieszkańcom do gustu. W tym roku do udziału w zmaganiach z ortografią zgłosiło się ponad 30 osób w wieku do 18 lat oraz ponad 70 dorosłych.

Zadanie nie było łatwe. Na śmiałków czekał długi i naszpikowany ortograficznymi pułapkami tekst.

– Pomyślałam, że z okazji 590. rocznicy urodzin miasta warto przybliżyć w dyktandzie legendę o powstaniu miasta – powiedziała nam autorka, Edyta Marciniak-Cukiernik. – Oba teksty są trudne, ale to konkurs, w którym startują najlepsi, wymagania muszą więc być odpowiednie.

Piaseczyńskim Mistrzem Ortografii w kategorii „Żółw” (do lat 18) został Krzysztof Goławski. Tytuł pierwszego i drugiego wicemistrza zdobyły Amelia Żurawska i Wiktoria Lubik. W kategorii „Gżegżółka” wygrał Mateusz Kempisty, wicemistrzem została Barbara Perkowska, a drugim wicemistrzem Marek Jaworski. Na zwycięzców czekały nagrody w postaci bonów do Empiku.