Dwór Ryxów zamiast dożynek

0
540

Wszystkie środki zarezerwowane na organizację Dni Prażmowa zostaną przeznaczone na dalsze porządkowanie terenu i zabezpieczenie Dworu Ryxów.

Na początku marca gmina Prażmów informowała, że udało jej się pozyskać od Urzędu Marszałkowskiego ponad 38 tysięcy złotych na organizację imprezy kulturalno-rozrywkowej Dni Prażmowa. Dzięki funduszom pochodzącym między innymi z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, we wrześniu w Prażmowie miało się odbyć dwudniowe wydarzenie promujące walory przyrodnicze i historyczne gminy.

W planach były takie atrakcje, jak wyścig rowerowy dla dzieci, mecz piłki nożnej pomiędzy samorządowcami a lokalnymi przedsiębiorcami, wystawa fotograficzna, kino plenerowe, występy artystyczne i kiermasz dóbr regionalnych. Sytuacja związana z pandemią koronawirusa i reżimem sanitarnym całkowicie pokrzyżowała plany organizatorów, w związku z czym tegoroczne dożynki nie dojdą do skutku. Nie oznacza to jednak, że gmina nie wykorzysta zarezerwowanych przez siebie na ten cel środków.

W niedzielę 26 lipca przy Dworku Ryxów w Prażmowie odbyła się inauguracja kina plenerowego, połączona z występem lokalnego zespołu Paborowski. Film „Boże Ciało” w reżyserii Jana Komasy, którego sceny kręcono między innymi w kościele św. Franciszka w Prażmowie, obejrzało ponad 100 osób. Po seansie wójt Prażmowa Jan Adam Dąbek poinformował mieszkańców, że teren przy Dworku Ryxów będzie im służyć do organizacji różnych wydarzeń.

Wszystko idzie w dobrym kierunku

– Już od dzisiaj ten teren będzie dla państwa otwarty. To nie tylko kino plenerowe, ale będą się tu odbywały inne wydarzenia, których sobie państwo życzycie – mówił Jan Adam Dąbek. Wójt dodał również, że pieniądze, które miały zostać wydane na dożynki, przyczynią się do wsparcia działań związanych z Dworem Ryxów.

– Odwołaliśmy w tym roku ze względu na pandemię dożynki, czyli tzw. Dni Prażmowa, ale w związku z tym, że poważnie traktujemy to miejsce, te pieniądze, które zostały z dożynek, przeznaczamy na dalsze porządkowanie tego terenu. Myślę, że już w te wakacje będziecie państwo mogli tutaj przyjeżdżać i spędzać mile czas. Dworek oczywiście jeszcze musi trochę poczekać, ale wszystko jest przed nami i idzie w dobrym kierunku – powiedział gospodarz gminy.

Mieszkańcy nie kryją zadowolenia z decyzji władz.

– Super decyzja, to miejsce zasługuje na drugie życie – komentują niektórzy z nich na stronie Prażmowa na Facebooku.

Przypomnijmy, że pod koniec lutego tego roku podpisany został list intencyjny między powiatem piaseczyńskim a gminą Prażmów, co stanowiło ogromny krok w kierunku ratowania klasycystycznego dworu z pierwszej połowy XIX wieku. Zgodnie z zawartym porozumieniem, powiat włączy się w rewitalizację budynku, przekazując dotację celową w wysokości 50 procent kosztów zadania, a gmina jako właściciel będzie odpowiedzialna za remont i adaptację tego miejsca.

– Dzięki temu, że rada uznała, że jednak dworek jest ważny i poparła mój wniosek o przeznaczenie środków, w tym roku mamy 200 tysięcy na ten dworek – przekazał wójt. – Jesteśmy po otwarciu ofert. Jest pięć firm, które się zgłosiły na wykonanie dokumentacji, przynajmniej dwie spełniają standardy cenowe i nasze wszystkie warunki, które dotyczyły przetargu. Będziemy, mam nadzieję, działać.

Czytaj również: Policjanci w Prażmowie mają nowy posterunek

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz
Podaj swoje imię